Excelsior, MN
2/9/2020











                            KLONDIKE DOG DERBY
                               Excelsior, MN
                             February 9, 2020
                             OFFICIAL RESULTS

=======================================================================================
OVERALL RESULTS
=======================================================================================

Place No.  Name                    Age Sex City               St Time        Rate    
===== ==== ======================= === === ================== == =========== ==== 
    1   14 Dave Hochman             54 M   Carlowrie          MB  2:41:51.91 13.7 
    2    7 James Wheeler            50 M   Fairbanks          AK  2:42:31.55 13.7 
    3   21 Ryan Redington           37 M   Skagway            AK  2:44:38.93 13.5 
    4   23 Martha Schouweiler       65 F   Irma               WI  2:47:24.54 13.3 
    5   11 Joanna Oberg             40 F   Grand Marais       MN  2:51:33.46 12.9 
    6   26 Ryan Anderson            38 M   St. Croix Falls    WI  2:54:07.77 12.7 
    7   12 Dusty Klavin             31 F   Togo               MN  2:59:50.34 12.3 
    8   16 Rita Wehseler            55 F   Tofte              MN  3:08:00.18 11.8 
    9   20 Mike Bestgen             61 M   Saint Cloud        MN  3:11:58.39 11.6 
   10   25 Ashley Thaemert          24 F   Tower              MN  3:16:20.44 11.3 
   11   13 Chloe Beatty             19 F   Lakeville          MN  3:18:13.81 11.2 
   12   22 Andrea Deboer            39 F   Grand Marais       MN  3:19:51.44 11.1 
   13   18 Mike Betz                32 M   Minnetonka         MN  3:20:27.42 11.1 
   14   19 Amanda Bartlett          38 F   Laporte            MN  3:26:25.68 10.8 
   15    5 Darcy Stanley-Nord       49 F   Milaca             MN  3:27:06.04 10.7 
   16   27 Nathan Schroeder         42 M   Goodland           MN  3:27:06.08 10.7 
   17   24 Jerry Trudell            62 M   Calumet            MI  3:30:50.63 10.5 
   18    8 Nick Vigilante           30 M   Ely                MN  3:32:03.79 10.5 
   19    4 Mary Manning             55 F   Hovland            MN  3:35:28.69 10.3 
   20   15 Colleen Wallin           57 F   Silver Bay         MN  3:43:07.14  9.9 
   21   10 Frank Moe                54 M   Hovland            MN  3:44:30.12  9.9 
   22    3 Sam Louters              18 M   Hollandale         MN  3:52:54.07  9.5 
   23   28 Robert Louters           51 M   Hollandale         MN  3:54:24.22  9.5 
   24    1 Jennifer Freking         39 F   Findland           MN  3:55:02.32  9.4 
   25   29 Billie Thompson          30 F   Cloquet            MN  4:02:31.06  9.2 
   26   17 Ero Wallin               17 M   Silver Bay         MN  4:02:55.30  9.1 
   27    2 Arlene Duff              55 F   Togo               MN  4:12:17.35  8.8 
   28    6 Alice White              31 F   Ely                MN  4:22:36.07  8.5 
   29    9 William Sima             60 M   Grandy             MN  5:11:15.20  7.1 

=======================================================================================
MALE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Dave Hochman             54 M   Carlowrie          MB 2:41:52 
    2 James Wheeler            50 M   Fairbanks          AK 2:42:32 
    3 Ryan Redington           37 M   Skagway            AK 2:44:39 
    4 Ryan Anderson            38 M   St. Croix Falls    WI 2:54:08 
    5 Mike Bestgen             61 M   Saint Cloud        MN 3:11:59 
    6 Mike Betz                32 M   Minnetonka         MN 3:20:28 
    7 Nathan Schroeder         42 M   Goodland           MN 3:27:07 
    8 Jerry Trudell            62 M   Calumet            MI 3:30:51 
    9 Nick Vigilante           30 M   Ely                MN 3:32:04 
   10 Frank Moe                54 M   Hovland            MN 3:44:31 
   11 Sam Louters              18 M   Hollandale         MN 3:52:55 
   12 Robert Louters           51 M   Hollandale         MN 3:54:25 
   13 Ero Wallin               17 M   Silver Bay         MN 4:02:56 
   14 William Sima             60 M   Grandy             MN 5:11:16 

=======================================================================================
FEMALE RESULTS
=======================================================================================

Place Name                    Age Sex City               St Time       
===== ======================= === === ================== == ======= 
    1 Martha Schouweiler       65 F   Irma               WI 2:47:25 
    2 Joanna Oberg             40 F   Grand Marais       MN 2:51:34 
    3 Dusty Klavin             31 F   Togo               MN 2:59:51 
    4 Rita Wehseler            55 F   Tofte              MN 3:08:01 
    5 Ashley Thaemert          24 F   Tower              MN 3:16:21 
    6 Chloe Beatty             19 F   Lakeville          MN 3:18:14 
    7 Andrea Deboer            39 F   Grand Marais       MN 3:19:52 
    8 Amanda Bartlett          38 F   Laporte            MN 3:26:26 
    9 Darcy Stanley-Nord       49 F   Milaca             MN 3:27:07 
   10 Mary Manning             55 F   Hovland            MN 3:35:29 
   11 Colleen Wallin           57 F   Silver Bay         MN 3:43:08 
   12 Jennifer Freking         39 F   Findland           MN 3:55:03 
   13 Billie Thompson          30 F   Cloquet            MN 4:02:32 
   14 Arlene Duff              55 F   Togo               MN 4:12:18 
   15 Alice White              31 F   Ely                MN 4:22:37 

Total Registered:                        29
Total Number of Finishers:               29
Number of Male   Finishers:              14
Number of Female Finishers:              15