Bloomington, MN
2/4/2020











                                                                       
 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - GIRLS
                             Theodore Wirth Park
                           02/04/20 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1     1 Brianne Brewster           12 Lakeville           15:24    13:24.0   28:48.0 100   IND 
     2     2 Gabby Kraemer              12 Eastview High Schoo 15:30    13:19.5   28:49.5  99   TEA 
     3     3 Anni Skillicorn            12 Winona/winona Cotte 15:30    13:20.3   28:50.3  98   IND 
     4     4 Regan Hansen               12 Rosemount           15:34    13:22.9   28:56.9  97   TEA 
     5     5 Linnea Urban               11 Hastings            15:48    13:21.6   29:09.6  96   IND 
     6     6 Caroline Peterson          12 Northfield          15:50    13:24.5   29:14.5  95   IND 
     7     8 Emma Bratvold              11 Hastings            15:58    13:41.7   29:39.7  94   IND 
     8     7 Grete Engels               10 Lakeville           15:54    14:09.6   30:03.6  93   IND 
     9    13 Josie Roberts              12 Eastview High Schoo 16:23    13:50.6   30:13.6  92   TEA 
    10    11 Katie Schroeer             12 Northfield          16:13    14:02.6   30:15.6  91       
    11    12 Lydia Jacobson             10 Rosemount           16:17    14:10.2   30:27.2  90   TEA 
    12     9 Olivia Matsoff             10 Eagan/isd196        15:58    14:37.8   30:35.8  89       
    13    10 Claire Nack                12 Eastview High Schoo 16:08    14:31.1   30:39.1  88   TEA 
    14    14 Kyra Kusnierek             10 Eagan/isd196        16:26    14:29.3   30:55.3  87       
    15    18 Sophia Jacobson             9 Prior Lake          16:54    14:32.2   31:26.2  86       
    16    15 Makayla Bishop             11 Rosemount           16:32    14:55.9   31:27.9  85   TEA 
    17    17 Emily Percival              8 Eastview High Schoo 16:49    14:39.7   31:28.7  84   TEA 
    18    19 Kelly Kero                 12 Prior Lake          16:56    14:32.8   31:28.8  83       
    19    21 Maddie Michaels            11 Rosemount           17:04    14:27.2   31:31.2  82   TEA 
    20    20 Avery Bolton               11 Rosemount           17:03    14:28.9   31:31.9  81   TEA 
    21    16 Ella Lovin                 10 Rosemount           16:40    15:02.7   31:42.7  80   TEA 
    22    22 Kayley Riley                9 Rosemount           17:28    15:05.0   32:33.0  79   TEA 
    23    29 Kt Nollette                11 Prior Lake          17:58    14:35.2   32:33.2  78       
    24    24 Laura Murr                 11 Prior Lake          17:34    15:14.0   32:48.0  77       
    25    26 Anna Gilmer                 7 Winona/winona Cotte 17:48    15:08.5   32:56.5  76       
    26    25 Maddie Reckmeyer           11 Prior Lake          17:41    15:33.0   33:14.0  75       
    27    33 Abigail Bratvold            9 Hastings            18:15    15:11.1   33:26.1  74       
    28    31 Molly Willmert             12 Burnsville          18:09    15:18.4   33:27.4  73       
    29    27 Kaitlyn Qualley            12 Burnsville          17:53    15:48.0   33:41.0  72       
    30    32 Claire Bussmann            11 Northfield          18:12    15:32.9   33:44.9  71       
    31    30 Mara Ristow                11 Eastview High Schoo 18:01    15:55.8   33:56.8  70   TEA 
    32    23 Marissa Lindaman           12 Winona/winona Cotte 17:33    16:32.2   34:05.2  69       
    33    34 Bryanne Pinkowski          12 Prior Lake          18:19    15:57.3   34:16.3  68       
    34    38 Kaelyn Ambuehl              8 Burnsville          18:54    15:31.9   34:25.9  67       
    35    28 Darby O'Neil               12 Eastview High Schoo 17:57    16:31.5   34:28.5  66   TEA 
    36    36 Ella Raiche                 8 Lakeville           18:43    15:46.9   34:29.9  65       
    37    40 Sonja Olson                 9 Eastview High Schoo 19:02    15:55.3   34:57.3  64   TEA 
    38    35 Annika Emerson             12 Lakeville           18:38    16:29.7   35:07.7  63       
    39    46 Kira Theng                  8 Burnsville          19:30    16:10.4   35:40.4  62       
    40    37 Kendra Gilbertson          10 Prior Lake          18:53    16:52.5   35:45.5  61       
    41    43 Mollie Ping                 8 Winona/winona Cotte 19:15    16:31.3   35:46.3  60       
    42    41 Allison Goodell            12 Northfield          19:08    16:38.7   35:46.7  59       
    43    39 Grace Menke                10 Winona/winona Cotte 18:59    16:51.4   35:50.4  58       
    44    48 Elise Atkins                8 Hastings            20:07    15:51.4   35:58.4  57       
    45    42 Celine Falcon-Geist        12 Northfield          19:15    17:02.4   36:17.4  56       
    46    44 Aubrey Williams            11 Winona/winona Cotte 19:22    17:08.3   36:30.3  55       
    47    52 Ellyn Engels                8 Lakeville           20:39    16:05.9   36:44.9  54       
    48    47 Wendy Bollum               11 Northfield          19:50    17:24.3   37:14.3  53       
    49    45 Monica Dihn                11 Burnsville          19:29    17:58.5   37:27.5  52       
    50    49 Claire Ebertowski          11 Winona/winona Cotte 20:24    17:19.4   37:43.4  51       
    51    51 Liv Fossum                 10 Northfield          20:37    17:24.6   38:01.6  50       
    52    53 Grace Eddy                  9 Lakeville           20:43    17:30.8   38:13.8  49       
    53    54 Emily Najlis               11 Eagan/isd196        20:56    17:21.8   38:17.8  48       
    54    57 Molly Caturia               9 Hastings            21:39    17:15.7   38:54.7  47       
    55    58 Elsie Hatlevig             12 New Prague          21:50    17:18.0   39:08.0  46       
    56    56 Genevieve Lawson            8 Hastings            21:31    17:45.4   39:16.4  45       
    57    50 Naomi Fink                  9 Eagan/isd196        20:28    18:52.1   39:20.1  44       
    58    59 Annika Tix                  8 Hastings            21:57    17:32.1   39:29.1  43       
    59    55 Katherine Moening          11 Lakeville           21:15    18:37.3   39:52.3  42       
    60    60 Emily Larsen                8 Burnsville          22:06    18:11.4   40:17.4  41       
    2/04/2020  2:37PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com