Maplelag Resort, MN
2/4/2020











                                      Section 8 Nordic Ski Meet
                                           Maplelag Resort
                                           February 4, 2020
                                      VARSITY GIRLS - 4.7K/5.3K
   


Place Name                  Grade Team                                Freestyle  Classic    Pursuit       Points    
===== ===================== ===== =================================== ========== ========== ============= ====== 
    1 Abbie Ishaug          9     Moorhead                                 15:28      16:02         31:30    100 
    2 Gwendoline Youso      12    Bemidji                                  16:07      15:52         31:59     99 
    3 Kaisa Bosek           11    Alexandria                               16:00      16:18         32:18     98 
    4 Wren Scott-Lumbar     11    St. Cloud Tech                           16:13      16:21         32:34     97 
    5 Liliana Schaeffer     10    Brainerd                                 16:50      15:59         32:49     96 
    6 Bethany Miller        12    Alexandria                               16:04      16:48         32:52     95 
    7 Elle Juranek          12    Brainerd                                 16:23      16:57         33:20     94 
    8 Kennedy Olson         9     Moorhead                                 17:37      16:10         33:47     93 
    9 Siri Overturf         10    Moorhead                                 16:55      16:52         33:47     92 
   10 Olivia Watson         11    Moorhead                                 17:35      16:21         33:56     91 
   11 Emma Reineke          11    Alexandria                               16:58      17:00         33:58     90 
   12 Mary Beth Mathews     10    Bemidji                                  17:05      16:54         33:59     89 
   13 Sarah Nesheim         12    Brainerd                                 17:30      16:35         34:05     88 
   14 Ellie Brown           9     Brainerd                                 17:31      16:53         34:24     87 
   15 Gina Wasniewski       12    Brainerd                                 17:57      16:36         34:33     86 
   16 Octavia Nerguson      12    Moorhead                                 17:51      16:46         34:37     85 
   17 Adrienne Kresha       12    Little Falls                             17:26      17:17         34:43     84 
   18 Emma Storbakken       11    Brainerd                                 17:53      17:09         35:02     83 
   19 Lydia Anderson        12    Sartell Cathedral                        17:09      18:04         35:13     82 
   20 Kamryn Coauette       11    Alexandria                               18:02      17:29         35:31     81 
   21 Josie Boelter         12    Sartell Cathedral                        17:52      17:40         35:32     80 
   22 Claire Zack           12    Little Falls                             18:04      17:30         35:34     79 
   23 Elizabeth Ahlin       9     Little Falls                             18:00      18:06         36:06     78 
   24 Callie Knapp          12    Brainerd                                 18:48      17:33         36:21     77 
   25 Ella Boelter          10    Sartell Cathedral                        18:35      17:57         36:32     76 
   26 Camilla Johnson       12    Little Falls                             18:23      18:10         36:33     75 
   27 Regan Dewitt          9     Bemidji                                  18:05      18:30         36:35     74 
   28 Dulce Bakker          10    Alexandria                               18:48      17:47         36:35     73 
   29 Jamie Raske           10    Moorhead                                 18:49      18:11         37:00     72 
   30 Cameo Neumann         12    Alexandria                               18:52      18:15         37:07     71 
   31 Kate Martin           10    Bemidji                                  18:52      18:27         37:19     70 
   32 Anna Renn             10    Bemidji                                  19:31      17:54         37:25     69 
   33 Jaelyn Miller         8     Alexandria                               18:25      19:07         37:32     68 
   34 Violet Steil          9     Sartell Cathedral                        19:44      18:00         37:44     67 
   35 Madeline Francois     8     Sartell Cathedral                        19:29      18:25         37:54     66 
   36 Grace Gilmore         10    St. Cloud Tech                           19:03      18:52         37:55     65 
   37 Madalyn Dockendorf    8     Sartell Cathedral                        18:50      19:20         38:10     64 
   38 Ava Nelson            9     Moorhead                                 19:31      19:09         38:40     63 
   39 Lily Krona            11    Bemidji                                  19:27      19:16         38:43     62 
   40 Abigail Borash        11    Little Falls                             19:39      19:39         39:18     61 
   41 Anna Miller           10    St. Cloud Tech                           19:26      20:08         39:34     60 
   42 Esther Scheele        11    St. Cloud Tech                           20:45      19:32         40:17     59 
   43 Kira Wolf             9     Detroit Lakes                            20:16      20:08         40:24     58 
   44 Kaylee Zupko          11    Little Falls                             20:12      20:17         40:29     57 
   45 Annie Mayer           7     Fergus Falls                             20:44      20:05         40:49     56 
   46 Anna Erickson         10    Fergus Falls                             21:31      19:58         41:29     55 
   47 Lanie Laudenbach      9     St. Cloud Tech                           21:10      20:38         41:48     54 
   48 Emma Rund             12    Fergus Falls                             21:49      20:08         41:57     53 
   49 Breanna Barchus       11    Little Falls                             21:19      20:53         42:12     52 
   50 Ahlea Mouser          8     Fergus Falls                             21:23      21:17         42:40     51 
   51 Abigail Tangen        11    St. Cloud Apollo                         21:21      22:08         43:29     50 
   52 Haily Peltz           10    St. Cloud Tech                           21:09      22:50         43:59     49 
   53 Brinn Donais          12    Fergus Falls                             22:30      21:34         44:04     48 
   54 Lexi Gerdes           10    Detroit Lakes                            23:55      20:35         44:30     47 
   55 Madi Gerdes           10    Detroit Lakes                            23:33      21:27         45:00     46 
   56 Ella Mayer            10    Fergus Falls                             21:55      24:33         46:28     45 
   57 Kaytlin Bittman       9     St. Cloud Apollo                         24:33      22:26         46:59     44 
   58 Parker Cook           12    Willmar                                  24:54      23:50         48:44     43 
   59 Pamela Moen           9     TrekNorth                                24:27      25:27         49:54     42 
   60 Emilie Carlson        10    Fergus Falls                             23:06      27:44         50:50     41 
   61 Lydia Zabinski        10    St. Cloud Apollo                         24:29      26:28         50:57     40 
   62 Hana Nichols          11    St. Cloud Apollo                         24:51      27:21         52:12     39 
   63 Ashley Konietzko      11    St. Cloud Apollo                         25:50      27:32         53:22     38 
   64 Taylor Gessner        11    St. Cloud Apollo                         24:42      29:30         54:12     37 
   65 Maren Hoban           11    Detroit Lakes                            30:50      24:54         55:44     36 
   66 Ellie Terhaar         11    St. Cloud Apollo                         25:59      30:56         56:55     35 
   67 Jary Santos Segovia   10    Willmar                                  31:29      26:40         58:09     34 
   68 Rena McLeod           11    Detroit Lakes                            32:00      26:12         58:12     33 
   69 Zhaniya(Jenny) Kerimk 11    Willmar                                  28:14      33:40       1:01:54     32 
   70 Bailey Stahl          12    Willmar                                  34:08      32:16       1:06:24     31 
   71 Eleanor Schmitz       11    Willmar                                  41:59      37:55       1:19:54     30 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   376  Moorhead                           
=============================================
  1    100  Abbie Ishaug                    
  2     93  Kennedy Olson                   
  3     92  Siri Overturf                   
  4     91  Olivia Watson                   
  5   ( 85) Octavia Nerguson                
  6   ( 72) Jamie Raske                     
  7   ( 63) Ava Nelson                      

  2.   365  Brainerd                           
=============================================
  1     96  Liliana Schaeffer               
  2     94  Elle Juranek                    
  3     88  Sarah Nesheim                   
  4     87  Ellie Brown                     
  5   ( 86) Gina Wasniewski                 
  6   ( 83) Emma Storbakken                 
  7   ( 77) Callie Knapp                    

  3.   364  Alexandria                         
=============================================
  1     98  Kaisa Bosek                     
  2     95  Bethany Miller                  
  3     90  Emma Reineke                    
  4     81  Kamryn Coauette                 
  5   ( 73) Dulce Bakker                    
  6   ( 71) Cameo Neumann                   
  7   ( 68) Jaelyn Miller                   

  4.   332  Bemidji                            
=============================================
  1     99  Gwendoline Youso                
  2     89  Mary Beth Mathews               
  3     74  Regan Dewitt                    
  4     70  Kate Martin                     
  5   ( 69) Anna Renn                       
  6   ( 62) Lily Krona                      

  5.   316  Little Falls                       
=============================================
  1     84  Adrienne Kresha                 
  2     79  Claire Zack                     
  3     78  Elizabeth Ahlin                 
  4     75  Camilla Johnson                 
  5   ( 61) Abigail Borash                  
  6   ( 57) Kaylee Zupko                    
  7   ( 52) Breanna Barchus                 

  6.   305  Sartell Cathedral                  
=============================================
  1     82  Lydia Anderson                  
  2     80  Josie Boelter                   
  3     76  Ella Boelter                    
  4     67  Violet Steil                    
  5   ( 66) Madeline Francois               
  6   ( 64) Madalyn Dockendorf              

  7.   281  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     97  Wren Scott-Lumbar               
  2     65  Grace Gilmore                   
  3     60  Anna Miller                     
  4     59  Esther Scheele                  
  5   ( 54) Lanie Laudenbach                
  6   ( 49) Haily Peltz                     

  8.   215  Fergus Falls                       
=============================================
  1     56  Annie Mayer                     
  2     55  Anna Erickson                   
  3     53  Emma Rund                       
  4     51  Ahlea Mouser                    
  5   ( 48) Brinn Donais                    
  6   ( 45) Ella Mayer                      
  7   ( 41) Emilie Carlson                  

  9.   187  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     58  Kira Wolf                       
  2     47  Lexi Gerdes                     
  3     46  Madi Gerdes                     
  4     36  Maren Hoban                     
  5   ( 33) Rena McLeod                     

 10.   173  St. Cloud Apollo                   
=============================================
  1     50  Abigail Tangen                  
  2     44  Kaytlin Bittman                 
  3     40  Lydia Zabinski                  
  4     39  Hana Nichols                    
  5   ( 38) Ashley Konietzko                
  6   ( 37) Taylor Gessner                  
  7   ( 35) Ellie Terhaar                   

 11.   140  Willmar                            
=============================================
  1     43  Parker Cook                     
  2     34  Jary Santos Segovia             
  3     32  Zhaniya(Jenny) Kerimkhan        
  4     31  Bailey Stahl                    
  5   ( 30) Eleanor Schmitz                 

 12.    42  TrekNorth                          
=============================================
  1     42  Pamela Moen                   

---------------------------------------------------------------------------
DISQUALIFIED ATHLETES: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Name                  Grade Team                                   
===================== ===== =================================== 
Jaden Nguyen          12    Sartell Cathedral                   
Cora Blomberg         12    St. Cloud Tech                    
Clara Anderson-Camero 11    Bemidji                             

Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com