Golden Valley, MN
2/3/2020











 
 
                      SECTION 2 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/03/20 - 5 Kilometers
 
 Place Bib   Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Pts State    
 ===== ===== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1   202 Victor Sparks              11 Minneapolis Southwe 12:36    11:18.2   23:54.2 100   TEA 
     2   201 Jacob Rochell-Share        12 Minneapolis Southwe 12:28    11:30.1   23:58.1  99   TEA 
     3   204 Charlie Grabow             12 Minneapolis Southwe 12:53    11:26.1   24:19.1  98   TEA 
     4   205 Zach Spears                12 Eden Prairie        13:05    11:38.9   24:43.9  97   IND 
     5   203 Jonathan Clarke            10 Bloomington Jeffers 12:45    12:08.2   24:53.2  96   IND 
     6   209 Stas Bednarski             11 Minneapolis Southwe 13:34    11:25.4   24:59.4  95   TEA 
     7   208 Cooper Camp                10 Minneapolis Southwe 13:30    11:38.9   25:08.9  94   TEA 
     8   213 Nick Scheller              12 Cha-Chaska          13:47    11:29.5   25:16.5  93   IND 
     9   207 Nico Alexander             10 Washburn            13:26    12:08.9   25:34.9  92   TEA 
    10   211 Isaac Lowenthal Walsh      12 Washburn            13:43    11:56.7   25:39.7  91   TEA 
    11   212 Zev Breen                  12 Washburn            13:46    12:00.2   25:46.2  90   TEA 
    12   206 Per Alexander              12 Washburn            13:24    12:23.6   25:47.6  89   TEA 
    13   218 Eli Frenkel                11 Edina               13:58    11:51.2   25:49.2  88   IND 
    14   214 Colden Longley             12 Bloomington Jeffers 13:52    12:04.5   25:56.5  87   IND 
    15   215 Austin Hunter              11 Minnetonka          13:54    12:02.6   25:56.6  86   IND 
    16   216 Andrew Defor                9 Edina               13:55    12:26.9   26:21.9  85       
    17   217 Thomas Graupmann           12 Minnetonka          13:55    12:27.2   26:22.2  84       
    18   210 Benon Brattebo              9 Eden Prairie        13:40    12:52.1   26:32.1  83       
    19   220 Owen Lindseth              10 Minneapolis Southwe 14:18    12:18.5   26:36.5  82   TEA 
    20   219 Julian Calder              12 Minnetonka          14:14    12:27.5   26:41.5  81       
    21   227 Jack Wenz                  12 Minneapolis Southwe 14:34    12:16.6   26:50.6  80   TEA 
    22   222 Dylan Green                12 Minnetonka          14:23    12:30.2   26:53.2  79       
    23   221 Derek Wendland             12 Cha-Chaska          14:20    12:33.9   26:53.9  78       
    24   223 Ben Scheller               11 Cha-Chaska          14:25    12:41.8   27:06.8  77       
    25   225 Tyler Franck               12 Holy Family Catholi 14:31    12:40.8   27:11.8  76       
    26   226 Aj Hemink                  10 Minnetonka          14:31    12:45.6   27:16.6  75       
    27   224 Emerson Roy                12 Washburn            14:29    13:01.8   27:30.8  74   TEA 
    28   228 Alex Bion                  12 Washburn            14:40    12:58.5   27:38.5  73   TEA 
    29   229 Zachary Skinner            11 Bloomington Jeffers 14:48    12:51.0   27:39.0  72       
    30   231 Hari Chidambaram           11 Minnetonka          14:57    12:57.3   27:54.3  71       
    31   230 Zach Long                  12 Cha-Chaska          14:48    13:14.3   28:02.3  70       
    32   237 Timothy Lueth              12 Bloomington Jeffers 15:21    12:41.7   28:02.7  69       
    33   234 Nile Timmerman             12 Eden Prairie        15:10    13:06.5   28:16.5  68       
    34   232 Anthony Hilligoss          10 Eden Prairie        15:03    13:26.3   28:29.3  67       
    35   238 Bennett Adams               8 Cha-Chaska          15:21    13:15.5   28:36.5  66       
    36   235 Sam Strickland             10 Washburn            15:11    13:26.2   28:37.2  65   TEA 
    37   236 Henry Schaefer             10 Richfield           15:18    13:26.9   28:44.9  64       
    38   239 Aj Carroll                 12 Minnetonka          15:30    13:18.3   28:48.3  63       
    39   233 Cole Donahe                10 Cha-Chaska          15:07    13:44.4   28:51.4  62       
    40   248 Sam Wilmott                11 Cha-Chaska          16:00    13:02.1   29:02.1  61       
    41   241 Peter Mans                 10 Edina               15:36    13:28.8   29:04.8  60       
    42   243 Padon Kinzley              10 Saint Thomas Academ 15:41    13:29.0   29:10.0  59       
    43   240 Riley Marble               12 Eden Prairie        15:35    13:36.6   29:11.6  58       
    44   247 Keaton Mayhew              10 Bloomington Jeffers 15:59    13:14.3   29:13.3  57       
    45   242 Aidan Ishaug               11 Bloomington Jeffers 15:39    13:36.4   29:15.4  56       
    46   244 Porter Ball                12 Richfield           15:44    13:32.8   29:16.8  55       
    47   245 Connor Holm                11 Eden Prairie        15:52    13:44.5   29:36.5  54       
    48   249 Eric Crosby Lehmann        12 Edina               16:11    13:31.4   29:42.4  53       
    49   246 Mason Young                10 Bloomington Jeffers 15:58    14:17.6   30:15.6  52       
    50   251 Case Winter                12 Edina               16:22    14:11.2   30:33.2  51       
    51   250 Jace Haerter                7 Edina               16:12    14:23.9   30:35.9  50       
    52   255 Parker Lindstrom           11 Richfield           17:49    13:55.5   31:44.5  49       
    53   253 Aidan Olsen                12 Holy Family Catholi 17:02    14:56.6   31:58.6  48       
    54   252 Patrick Ricke              11 Holy Family Catholi 16:29    15:37.6   32:06.6  47       
    55   257 Micheal O'Donnell          10 Richfield           18:00    14:42.7   32:42.7  46       
    56   254 Quentin Loxtercamp         11 Edina               17:29    15:22.7   32:51.7  45       
    57   256 Jack Maplelentz            10 Saint Thomas Academ 17:58    15:02.9   33:00.9  44       
    58   259 Max Maplelentz              8 Saint Thomas Academ 18:33    15:24.7   33:57.7  43       
    59   261 Alex Clarity               10 Richfield           18:41    15:31.1   34:12.1  42       
    60   260 Tommy Hedman               11 Saint Thomas Academ 18:40    15:44.3   34:24.3  41       
    61   258 Matthew Korf               10 Saint Thomas Academ 18:21    16:12.0   34:33.0  40       
    62   262 Aidan O'Donnell            11 Holy Family Catholi 19:07    15:52.9   34:59.9  39       
    63   264 Ben McKinley                9 Saint Thomas Academ 19:27    16:22.3   35:49.3  38       
    64   263 Owen Lund                  11 Holy Family Catholi 19:24    16:36.4   36:00.4  37       
    65   265 Grant Hayes                10 Holy Family Catholi 20:22    17:02.1   37:24.1  36       
    66   266 Caden Gilbert              10 Richfield           20:45    17:08.3   37:53.3  35       
    67   268 Gage Vizecky               11 Richfield           21:52    16:46.6   38:38.6  34       
    68   267 Luke Geadelmann            10 Holy Family Catholi 20:53    17:31.9                     
    2/03/2020  3:03PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com