Young Life Triathlon -
Detroit Lakes, MN
8/19/2017

race logo










                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 19, 2017
                                                     1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/9      27 Keeghan Hurley          Dent               MN  21 M     1 19:40  1:12  0:48    1 1:01:16 24.4                          1:58:43 
    2   2/9      68 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M     5 26:12  1:36  1:12    3 1:02:31 23.9  1:02    1   36:55  5:57 2:07:49 
    3   1/6      41 David Lewis             Nevis              MN  43 M     9 27:12  1:40  1:17    4 1:02:41 23.8  0:55    2   37:31  6:03 2:09:34 
    4   1/15      7 Ryan Collison           Independence       MN  36 M     8 26:55  1:39  1:27    2 1:01:58 24.1  0:59    4   41:12  6:38 2:12:30 
    5   2/15     44 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  35 M    18 31:11  1:55  0:50   10 1:08:35 21.8  0:55    3   38:45  6:15 2:20:13 
    6   3/15     26 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M    21 32:07  1:58  1:37    6 1:06:06 22.6  1:11    6   42:12  6:48 2:23:10 
    7   1/6       5 Sara Carlson            Brainerd           MN  39 F    11 29:11  1:47  0:58    7 1:07:43 22.1  0:55   12   45:10  7:17 2:23:55 
    8   2/6      61 Steven Ose              Minnetonka         MN  41 M    10 28:20  1:44  2:27   16 1:10:15 21.3  1:17    8   42:34  6:51 2:24:52 
    9   2/6      35 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  39 F     6 26:18  1:37  1:49   20 1:11:00 21.0  1:06   11   44:48  7:13 2:25:00 
   10   4/15     72 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M    12 30:14  1:51  1:54    9 1:08:15 21.9  1:49    9   44:03  7:06 2:26:13 
   11   5/15     42 Colin Lodl              Omaha              NE  30 M    17 31:08  1:54  1:53    5 1:04:54 23.0  1:31   18   47:48  7:42 2:27:12 
   12   6/15     43 Mike Loween             Alexandria         MN  38 M    13 30:31  1:52  1:47   12 1:09:42 21.4  0:51   14   46:13  7:27 2:29:01 
   13   1/7       6 Tom Clow                Fargo              ND  56 M    20 32:05  1:58  1:25   13 1:09:47 21.4  0:59   13   46:08  7:26 2:30:21 
   14   2/7       2 Tag Anderson            Bismarck           ND  53 M    15 31:00  1:54  1:44   14 1:09:54 21.4  1:31   17   47:19  7:37 2:31:26 
   15   7/15     25 Don Henderson           Grand Forks        ND  35 M     2 22:08  1:21  2:16    8 1:07:46 22.0  1:16   53 1:00:42  9:46 2:34:06 
   16   8/15     17 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  37 M    23 32:24  1:59  2:29   27 1:15:41 19.7  1:44    7   42:29  6:51 2:34:45 
   17   3/7      54 Patrick Nagel           Bismarck           ND  56 M    14 30:35  1:52  2:18   17 1:10:28 21.2  1:43   29   49:56  8:03 2:34:59 
   18   9/15     45 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M    52 41:07  2:31  1:10   15 1:10:12 21.3  0:54    5   41:42  6:43 2:35:02 
   19   1/3      75 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63 M    38 34:41  2:07  1:43   11 1:09:04 21.6  1:13   28   49:30  7:58 2:36:10 
   20   3/6      77 Todd Twogood            Bismarck           ND  49 M    43 35:36  2:11  3:16   18 1:10:43 21.1  1:44   16   46:46  7:32 2:38:03 
   21  10/15     32 Nat Juchems             Blaine             MN  33 M    37 34:36  2:07  2:24   22 1:12:20 20.7  1:29   25   48:35  7:50 2:39:22 
   22   4/6      38 Matt Kvernen            Grand Forks        ND  40 M    47 37:33  2:18  2:28   19 1:10:59 21.0  1:40   20   48:02  7:44 2:40:40 
   23   1/4      81 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  45 F    27 32:52  2:01  1:54   21 1:12:09 20.7  1:13   35   53:02  8:32 2:41:08 
   24   3/9      62 Aaron Ostlund           Evansville         MN  27 M    41 35:17  2:10  1:38   23 1:12:32 20.6  1:02   33   51:54  8:22 2:42:21 
   25   4/7      64 Todd Peters             West Fargo         ND  50 M     7 26:48  1:39  1:18   24 1:13:40 20.3  1:42   48   59:29  9:35 2:42:56 
   26   5/7      39 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  58 M    34 33:59  2:05  2:35   25 1:14:25 20.1  1:27   31   51:20  8:16 2:43:44 
   27   5/6      59 Mark Olson              Enderlin           ND  47 M    29 32:54  2:01  2:18   36 1:19:29 18.8  1:19   19   47:57  7:43 2:43:55 
   28   2/3      52 Bruce Money             Fergus Falls       MN  61 M    45 36:16  2:13  3:08   26 1:15:16 19.8  1:35   21   48:12  7:46 2:44:26 
   29  11/15     33 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  37 M     3 24:16  1:29  1:59   34 1:19:07 18.9  1:27   45   58:35  9:26 2:45:23 
   30   2/4      51 Julie Mitzel            Bismarck           ND  47 F    32 33:57  2:05  3:33   28 1:16:33 19.5  2:31   27   49:28  7:58 2:46:00 
   31  12/15     53 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  34 M    24 32:24  1:59  3:01   51 1:25:12 17.5  1:22   10   44:04  7:06 2:46:01 
   32   6/7      31 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  58 M    16 31:02  1:54  2:41   29 1:17:05 19.4  2:23   38   55:07  8:53 2:48:16 
   33   4/9      47 Jordan Marschke         Fargo              ND  26 M    25 32:27  1:59  2:39   50 1:24:20 17.7  0:44   22   48:24  7:48 2:48:32 
   34   3/6      40 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35 F    35 34:04  2:05  2:09   43 1:21:51 18.3  1:42   26   49:11  7:55 2:48:56 
   35   1/1      66 Karl Peterson           Grand Forks        ND  19 M    22 32:08  1:58  1:58   30 1:17:42 19.2  1:18   42   57:26  9:15 2:50:30 
   36   1/6       4 Kari Callahan           Fargo              ND  53 F    36 34:14  2:06  2:15   41 1:20:46 18.5  1:25   34   52:34  8:28 2:51:12 
   37   3/3      18 Dave Gaukler            High Rolls         NM  60 M    28 32:54  2:01  2:28   39 1:20:26 18.6  1:10   39   55:18  8:54 2:52:14 
   38   1/3      56 Nichole Norby           Detroit Lakes      MN  28 F    33 33:57  2:05  1:54   31 1:17:47 19.2  1:10   46   58:44  9:28 2:53:31 
   39   4/6      71 Karla Solum             Moorhead           MN  33 F    40 35:03  2:09  2:20   42 1:21:15 18.4  0:57   37   54:23  8:46 2:53:56 
   40   7/7       1 Joe Aas                 Fargo              ND  51 M    19 31:42  1:56  2:57   46 1:22:03 18.2  2:13   40   55:30  8:56 2:54:23 
   41   5/9      34 David Katz              Saint Paul         MN  27 M    48 37:59  2:19  3:30   33 1:18:50 19.0  2:30   32   51:51  8:21 2:54:39 
   42   2/6      21 Lisa Gruebele           Bismarck           ND  50 F    31 33:52  2:04  2:59   35 1:19:13 18.9  1:43   43   58:09  9:22 2:55:53 
   43   2/3      70 Kristen Schulz          Grand Forks        ND  28 F    53 42:09  2:35  2:21   47 1:23:03 18.0  2:07   15   46:29  7:29 2:56:06 
   44   3/3      16 Katherine Erickson      Park Rapids        MN  22 F     4 25:48  1:35  5:48   48 1:23:12 18.0  1:54   52 1:00:39  9:46 2:57:19 
   45   3/4       8 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46 F    30 33:34  2:03  2:13   38 1:19:52 18.7  1:09   54 1:01:16  9:52 2:58:02 
   46   6/6      49 Greg McCormick          Fargo              ND  42 M    56 43:09  2:38  4:27   44 1:21:54 18.2  1:39   24   48:34  7:49 2:59:41 
   47  13/15     74 Dustin Swanson          West Fargo         ND  38 M    39 35:00  2:08  3:00   49 1:23:40 17.9  0:57   51 1:00:27  9:44 3:03:03 
   48  14/15     12 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  35 M    49 39:18  2:24  2:00   32 1:17:50 19.2  1:32   56 1:02:52 10:07 3:03:29 
   49   5/6      14 Kathy Edwards           Fargo              ND  32 F    51 40:07  2:27  2:45   58 1:31:08 16.4  0:50   30   51:19  8:16 3:06:07 
   50   6/9      11 Brandon Duenow          Fargo              ND  21 M    55 42:43  2:37  3:01   45 1:21:56 18.2  0:44   47   58:48  9:28 3:07:10 
   51   7/9       3 Kyle Arneson            New Hope           MN  22 M    50 39:46  2:26  4:06   59 1:34:46 15.8  0:54   23   48:32  7:49 3:08:03 
   52   3/6      48 Kimberly Mathews        Sparta             WI  55 F    44 35:51  2:12  4:32   37 1:19:45 18.7  2:19   58 1:08:04 10:58 3:10:29 
   53   4/6      10 Ruthann Duda            Eagan              MN  52 F    58 46:50  2:52  3:43   40 1:20:44 18.5  2:47   41   57:08  9:12 3:11:10 
   54   4/4      67 Tonya Rabasco           Pillager           MN  44 F    60 51:24  3:09  2:51   52 1:26:10 17.3  2:09   49   59:53  9:39 3:22:26 
   55   8/9      13 Eric Ebner              Marshall           MI  28 M    46 36:20  2:13  3:49   61 1:43:02 14.5  0:53   44   58:25  9:25 3:22:27 
   56   6/6      22 Mackenzie Hamm          Moorhead           MN  35 F    59 46:55  2:52  3:36   54 1:30:19 16.5  1:31   55 1:01:57  9:59 3:24:16 
   57   5/6       9 Jessica Drenning        Spearfish          SD  51 F    54 42:30  2:36  2:11   57 1:31:06 16.4  1:34   57 1:07:29 10:52 3:24:47 
   58  15/15     36 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  37 M    57 44:57  2:45  4:37   56 1:30:54 16.4  5:36   50 1:00:24  9:44 3:26:27 
   59   1/1      69 Avery Schmidt           Eagan              MN  16 F    26 32:47  2:00  3:18   55 1:30:33 16.5  1:45   60 1:19:58 12:53 3:28:19 
   60   6/6      28 Jane Hutzol             Arvilla            ND  51 F    42 35:33  2:11  3:11   53 1:29:09 16.8  3:06   59 1:19:31 12:48 3:30:28 
   61   9/9      15 Ethan Elfstrom          West Fargo         ND  26 M    61 66:28  4:04  3:26   60 1:41:43 14.7  1:28   36   53:34  8:38 3:46:36 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   79 Hammster                                         1 30:10  1:51  1:01    1 1:27:50 17.0  1:15    1 1:02:17 10:02 3:02:31 
           Faith Hamm , Michael Hamm , John Rader                 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  57 Corey Nygaard           South St Paul      MN  22 M      1 24:15  1:29  1:09    1 1:03:53 23.4  0:52                            
  29 Patty Jaeger            Vergas             MN  52 F      3 38:07  2:20  3:11    2 1:29:25 16.7  2:41                            
  23 Benjamin Head           Duluth             MN  31 M      2 34:48  2:08  2:17                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Keeghan Hurley          Dent               MN  21 M   19:40  1:12 
    2 Don Henderson           Grand Forks        ND  35 M   22:08  1:21 
    3 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  37 M   24:16  1:29 
    4 Katherine Erickson      Park Rapids        MN  22 F   25:48  1:35 
    5 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M   26:12  1:36 
    6 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  39 F   26:18  1:37 
    7 Todd Peters             West Fargo         ND  50 M   26:48  1:39 
    8 Ryan Collison           Independence       MN  36 M   26:55  1:39 
    9 David Lewis             Nevis              MN  43 M   27:12  1:40 
   10 Steven Ose              Minnetonka         MN  41 M   28:20  1:44 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Keeghan Hurley          Dent               MN  21 M 1:01:16 24.4 
    2 Ryan Collison           Independence       MN  36 M 1:01:58 24.1 
    3 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M 1:02:31 23.9 
    4 David Lewis             Nevis              MN  43 M 1:02:41 23.8 
    5 Colin Lodl              Omaha              NE  30 M 1:04:54 23.0 
    6 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M 1:06:06 22.6 
    7 Sara Carlson            Brainerd           MN  39 F 1:07:43 22.1 
    8 Don Henderson           Grand Forks        ND  35 M 1:07:46 22.0 
    9 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M 1:08:15 21.9 
   10 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  35 M 1:08:35 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Branden Scheel          Fargo              ND  21 M   36:55  5:57 
    2 David Lewis             Nevis              MN  43 M   37:31  6:03 
    3 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  35 M   38:45  6:15 
    4 Ryan Collison           Independence       MN  36 M   41:12  6:38 
    5 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32 M   41:42  6:43 
    6 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32 M   42:12  6:48 
    7 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  37 M   42:29  6:51 
    8 Steven Ose              Minnetonka         MN  41 M   42:34  6:51 
    9 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30 M   44:03  7:06 
   10 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  34 M   44:04  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Keeghan Hurley          Dent               MN  21    1 19:40  1:12  0:48    1 1:01:16 24.4                          1:58:43 
    2   68 Branden Scheel          Fargo              ND  21    4 26:12  1:36  1:12    3 1:02:31 23.9  1:02    1   36:55  5:57 2:07:49 
    3   41 David Lewis             Nevis              MN  43    7 27:12  1:40  1:17    4 1:02:41 23.8  0:55    2   37:31  6:03 2:09:34 
    4    7 Ryan Collison           Independence       MN  36    6 26:55  1:39  1:27    2 1:01:58 24.1  0:59    4   41:12  6:38 2:12:30 
    5   44 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  35   15 31:11  1:55  0:50    9 1:08:35 21.8  0:55    3   38:45  6:15 2:20:13 
    6   26 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32   18 32:07  1:58  1:37    6 1:06:06 22.6  1:11    6   42:12  6:48 2:23:10 
    7   61 Steven Ose              Minnetonka         MN  41    8 28:20  1:44  2:27   15 1:10:15 21.3  1:17    8   42:34  6:51 2:24:52 
    8   72 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30    9 30:14  1:51  1:54    8 1:08:15 21.9  1:49    9   44:03  7:06 2:26:13 
    9   42 Colin Lodl              Omaha              NE  30   14 31:08  1:54  1:53    5 1:04:54 23.0  1:31   15   47:48  7:42 2:27:12 
   10   43 Mike Loween             Alexandria         MN  38   10 30:31  1:52  1:47   11 1:09:42 21.4  0:51   12   46:13  7:27 2:29:01 
   11    6 Tom Clow                Fargo              ND  56   17 32:05  1:58  1:25   12 1:09:47 21.4  0:59   11   46:08  7:26 2:30:21 
   12    2 Tag Anderson            Bismarck           ND  53   12 31:00  1:54  1:44   13 1:09:54 21.4  1:31   14   47:19  7:37 2:31:26 
   13   25 Don Henderson           Grand Forks        ND  35    2 22:08  1:21  2:16    7 1:07:46 22.0  1:16   39 1:00:42  9:46 2:34:06 
   14   17 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  37   20 32:24  1:59  2:29   24 1:15:41 19.7  1:44    7   42:29  6:51 2:34:45 
   15   54 Patrick Nagel           Bismarck           ND  56   11 30:35  1:52  2:18   16 1:10:28 21.2  1:43   24   49:56  8:03 2:34:59 
   16   45 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32   38 41:07  2:31  1:10   14 1:10:12 21.3  0:54    5   41:42  6:43 2:35:02 
   17   75 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63   27 34:41  2:07  1:43   10 1:09:04 21.6  1:13   23   49:30  7:58 2:36:10 
   18   77 Todd Twogood            Bismarck           ND  49   31 35:36  2:11  3:16   17 1:10:43 21.1  1:44   13   46:46  7:32 2:38:03 
   19   32 Nat Juchems             Blaine             MN  33   26 34:36  2:07  2:24   19 1:12:20 20.7  1:29   22   48:35  7:50 2:39:22 
   20   38 Matt Kvernen            Grand Forks        ND  40   34 37:33  2:18  2:28   18 1:10:59 21.0  1:40   17   48:02  7:44 2:40:40 
   21   62 Aaron Ostlund           Evansville         MN  27   30 35:17  2:10  1:38   20 1:12:32 20.6  1:02   27   51:54  8:22 2:42:21 
   22   64 Todd Peters             West Fargo         ND  50    5 26:48  1:39  1:18   21 1:13:40 20.3  1:42   36   59:29  9:35 2:42:56 
   23   39 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  58   25 33:59  2:05  2:35   22 1:14:25 20.1  1:27   25   51:20  8:16 2:43:44 
   24   59 Mark Olson              Enderlin           ND  47   24 32:54  2:01  2:18   30 1:19:29 18.8  1:19   16   47:57  7:43 2:43:55 
   25   52 Bruce Money             Fergus Falls       MN  61   32 36:16  2:13  3:08   23 1:15:16 19.8  1:35   18   48:12  7:46 2:44:26 
   26   33 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  37    3 24:16  1:29  1:59   29 1:19:07 18.9  1:27   34   58:35  9:26 2:45:23 
   27   53 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  34   21 32:24  1:59  3:01   37 1:25:12 17.5  1:22   10   44:04  7:06 2:46:01 
   28   31 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  58   13 31:02  1:54  2:41   25 1:17:05 19.4  2:23   29   55:07  8:53 2:48:16 
   29   47 Jordan Marschke         Fargo              ND  26   22 32:27  1:59  2:39   36 1:24:20 17.7  0:44   19   48:24  7:48 2:48:32 
   30   66 Karl Peterson           Grand Forks        ND  19   19 32:08  1:58  1:58   26 1:17:42 19.2  1:18   32   57:26  9:15 2:50:30 
   31   18 Dave Gaukler            High Rolls         NM  60   23 32:54  2:01  2:28   31 1:20:26 18.6  1:10   30   55:18  8:54 2:52:14 
   32    1 Joe Aas                 Fargo              ND  51   16 31:42  1:56  2:57   34 1:22:03 18.2  2:13   31   55:30  8:56 2:54:23 
   33   34 David Katz              Saint Paul         MN  27   35 37:59  2:19  3:30   28 1:18:50 19.0  2:30   26   51:51  8:21 2:54:39 
   34   49 Greg McCormick          Fargo              ND  42   40 43:09  2:38  4:27   32 1:21:54 18.2  1:39   21   48:34  7:49 2:59:41 
   35   74 Dustin Swanson          West Fargo         ND  38   29 35:00  2:08  3:00   35 1:23:40 17.9  0:57   38 1:00:27  9:44 3:03:03 
   36   12 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  35   36 39:18  2:24  2:00   27 1:17:50 19.2  1:32   40 1:02:52 10:07 3:03:29 
   37   11 Brandon Duenow          Fargo              ND  21   39 42:43  2:37  3:01   33 1:21:56 18.2  0:44   35   58:48  9:28 3:07:10 
   38    3 Kyle Arneson            New Hope           MN  22   37 39:46  2:26  4:06   39 1:34:46 15.8  0:54   20   48:32  7:49 3:08:03 
   39   13 Eric Ebner              Marshall           MI  28   33 36:20  2:13  3:49   41 1:43:02 14.5  0:53   33   58:25  9:25 3:22:27 
   40   36 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  37   41 44:57  2:45  4:37   38 1:30:54 16.4  5:36   37 1:00:24  9:44 3:26:27 
   41   15 Ethan Elfstrom          West Fargo         ND  26   42 66:28  4:04  3:26   40 1:41:43 14.7  1:28   28   53:34  8:38 3:46:36 
        23 Benjamin Head           Duluth             MN  31   28 34:48  2:08  2:17                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Sara Carlson            Brainerd           MN  39    3 29:11  1:47  0:58    1 1:07:43 22.1  0:55    2   45:10  7:17 2:23:55 
    2   35 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  39    2 26:18  1:37  1:49    2 1:11:00 21.0  1:06    1   44:48  7:13 2:25:00 
    3   81 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  45    5 32:52  2:01  1:54    3 1:12:09 20.7  1:13    8   53:02  8:32 2:41:08 
    4   51 Julie Mitzel            Bismarck           ND  47    8 33:57  2:05  3:33    4 1:16:33 19.5  2:31    5   49:28  7:58 2:46:00 
    5   40 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35   10 34:04  2:05  2:09   12 1:21:51 18.3  1:42    4   49:11  7:55 2:48:56 
    6    4 Kari Callahan           Fargo              ND  53   11 34:14  2:06  2:15   10 1:20:46 18.5  1:25    7   52:34  8:28 2:51:12 
    7   56 Nichole Norby           Detroit Lakes      MN  28    9 33:57  2:05  1:54    5 1:17:47 19.2  1:10   12   58:44  9:28 2:53:31 
    8   71 Karla Solum             Moorhead           MN  33   12 35:03  2:09  2:20   11 1:21:15 18.4  0:57    9   54:23  8:46 2:53:56 
    9   21 Lisa Gruebele           Bismarck           ND  50    7 33:52  2:04  2:59    6 1:19:13 18.9  1:43   11   58:09  9:22 2:55:53 
   10   70 Kristen Schulz          Grand Forks        ND  28   17 42:09  2:35  2:21   13 1:23:03 18.0  2:07    3   46:29  7:29 2:56:06 
   11   16 Katherine Erickson      Park Rapids        MN  22    1 25:48  1:35  5:48   14 1:23:12 18.0  1:54   14 1:00:39  9:46 2:57:19 
   12    8 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46    6 33:34  2:03  2:13    8 1:19:52 18.7  1:09   15 1:01:16  9:52 2:58:02 
   13   14 Kathy Edwards           Fargo              ND  32   16 40:07  2:27  2:45   21 1:31:08 16.4  0:50    6   51:19  8:16 3:06:07 
   14   48 Kimberly Mathews        Sparta             WI  55   14 35:51  2:12  4:32    7 1:19:45 18.7  2:19   18 1:08:04 10:58 3:10:29 
   15   10 Ruthann Duda            Eagan              MN  52   19 46:50  2:52  3:43    9 1:20:44 18.5  2:47   10   57:08  9:12 3:11:10 
   16   67 Tonya Rabasco           Pillager           MN  44   21 51:24  3:09  2:51   15 1:26:10 17.3  2:09   13   59:53  9:39 3:22:26 
   17   22 Mackenzie Hamm          Moorhead           MN  35   20 46:55  2:52  3:36   18 1:30:19 16.5  1:31   16 1:01:57  9:59 3:24:16 
   18    9 Jessica Drenning        Spearfish          SD  51   18 42:30  2:36  2:11   20 1:31:06 16.4  1:34   17 1:07:29 10:52 3:24:47 
   19   69 Avery Schmidt           Eagan              MN  16    4 32:47  2:00  3:18   19 1:30:33 16.5  1:45   20 1:19:58 12:53 3:28:19 
   20   28 Jane Hutzol             Arvilla            ND  51   13 35:33  2:11  3:11   16 1:29:09 16.8  3:06   19 1:19:31 12:48 3:30:28 
        29 Patty Jaeger            Vergas             MN  52   15 38:07  2:20  3:11   17 1:29:25 16.7  2:41                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Karl Peterson           Grand Forks        ND  19    1 32:08  1:58  1:58    1 1:17:42 19.2  1:18    1   57:26  9:15 2:50:30 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Avery Schmidt           Eagan              MN  16    1 32:47  2:00  3:18    1 1:30:33 16.5  1:45    1 1:19:58 12:53 3:28:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   27 Keeghan Hurley          Dent               MN  21    1 19:40  1:12  0:48    1 1:01:16 24.4                          1:58:43 
    2   68 Branden Scheel          Fargo              ND  21    2 26:12  1:36  1:12    2 1:02:31 23.9  1:02    1   36:55  5:57 2:07:49 
    3   62 Aaron Ostlund           Evansville         MN  27    4 35:17  2:10  1:38    3 1:12:32 20.6  1:02    5   51:54  8:22 2:42:21 
    4   47 Jordan Marschke         Fargo              ND  26    3 32:27  1:59  2:39    6 1:24:20 17.7  0:44    2   48:24  7:48 2:48:32 
    5   34 David Katz              Saint Paul         MN  27    6 37:59  2:19  3:30    4 1:18:50 19.0  2:30    4   51:51  8:21 2:54:39 
    6   11 Brandon Duenow          Fargo              ND  21    8 42:43  2:37  3:01    5 1:21:56 18.2  0:44    8   58:48  9:28 3:07:10 
    7    3 Kyle Arneson            New Hope           MN  22    7 39:46  2:26  4:06    7 1:34:46 15.8  0:54    3   48:32  7:49 3:08:03 
    8   13 Eric Ebner              Marshall           MI  28    5 36:20  2:13  3:49    9 1:43:02 14.5  0:53    7   58:25  9:25 3:22:27 
    9   15 Ethan Elfstrom          West Fargo         ND  26    9 66:28  4:04  3:26    8 1:41:43 14.7  1:28    6   53:34  8:38 3:46:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   56 Nichole Norby           Detroit Lakes      MN  28    2 33:57  2:05  1:54    1 1:17:47 19.2  1:10    2   58:44  9:28 2:53:31 
    2   70 Kristen Schulz          Grand Forks        ND  28    3 42:09  2:35  2:21    2 1:23:03 18.0  2:07    1   46:29  7:29 2:56:06 
    3   16 Katherine Erickson      Park Rapids        MN  22    1 25:48  1:35  5:48    3 1:23:12 18.0  1:54    3 1:00:39  9:46 2:57:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    7 Ryan Collison           Independence       MN  36    3 26:55  1:39  1:27    1 1:01:58 24.1  0:59    2   41:12  6:38 2:12:30 
    2   44 Brad Lowery             Sioux Falls        SD  35    7 31:11  1:55  0:50    6 1:08:35 21.8  0:55    1   38:45  6:15 2:20:13 
    3   26 Gavin Hetletved         Washburn           ND  32    8 32:07  1:58  1:37    3 1:06:06 22.6  1:11    4   42:12  6:48 2:23:10 
    4   72 Blake Steinbring        Alexandria         MN  30    4 30:14  1:51  1:54    5 1:08:15 21.9  1:49    6   44:03  7:06 2:26:13 
    5   42 Colin Lodl              Omaha              NE  30    6 31:08  1:54  1:53    2 1:04:54 23.0  1:31    9   47:48  7:42 2:27:12 
    6   43 Mike Loween             Alexandria         MN  38    5 30:31  1:52  1:47    7 1:09:42 21.4  0:51    8   46:13  7:27 2:29:01 
    7   25 Don Henderson           Grand Forks        ND  35    1 22:08  1:21  2:16    4 1:07:46 22.0  1:16   14 1:00:42  9:46 2:34:06 
    8   17 Nicholas Flom           Grand Forks        ND  37    9 32:24  1:59  2:29   10 1:15:41 19.7  1:44    5   42:29  6:51 2:34:45 
    9   45 Jeremy Manstrom         Grand Forks        ND  32   15 41:07  2:31  1:10    8 1:10:12 21.3  0:54    3   41:42  6:43 2:35:02 
   10   32 Nat Juchems             Blaine             MN  33   11 34:36  2:07  2:24    9 1:12:20 20.7  1:29   10   48:35  7:50 2:39:22 
   11   33 Gabriel Kainz           Fergus Falls       MN  37    2 24:16  1:29  1:59   12 1:19:07 18.9  1:27   11   58:35  9:26 2:45:23 
   12   53 Derek Mooney            Vadnais Heights    MN  34   10 32:24  1:59  3:01   14 1:25:12 17.5  1:22    7   44:04  7:06 2:46:01 
   13   74 Dustin Swanson          West Fargo         ND  38   13 35:00  2:08  3:00   13 1:23:40 17.9  0:57   13 1:00:27  9:44 3:03:03 
   14   12 Tom Ebertowski          Grand Forks        ND  35   14 39:18  2:24  2:00   11 1:17:50 19.2  1:32   15 1:02:52 10:07 3:03:29 
   15   36 Adam Krebsbach          West Fargo         ND  37   16 44:57  2:45  4:37   15 1:30:54 16.4  5:36   12 1:00:24  9:44 3:26:27 
        23 Benjamin Head           Duluth             MN  31   12 34:48  2:08  2:17                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    5 Sara Carlson            Brainerd           MN  39    2 29:11  1:47  0:58    1 1:07:43 22.1  0:55    2   45:10  7:17 2:23:55 
    2   35 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  39    1 26:18  1:37  1:49    2 1:11:00 21.0  1:06    1   44:48  7:13 2:25:00 
    3   40 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35    3 34:04  2:05  2:09    4 1:21:51 18.3  1:42    3   49:11  7:55 2:48:56 
    4   71 Karla Solum             Moorhead           MN  33    4 35:03  2:09  2:20    3 1:21:15 18.4  0:57    5   54:23  8:46 2:53:56 
    5   14 Kathy Edwards           Fargo              ND  32    5 40:07  2:27  2:45    6 1:31:08 16.4  0:50    4   51:19  8:16 3:06:07 
    6   22 Mackenzie Hamm          Moorhead           MN  35    6 46:55  2:52  3:36    5 1:30:19 16.5  1:31    6 1:01:57  9:59 3:24:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   41 David Lewis             Nevis              MN  43    1 27:12  1:40  1:17    1 1:02:41 23.8  0:55    1   37:31  6:03 2:09:34 
    2   61 Steven Ose              Minnetonka         MN  41    2 28:20  1:44  2:27    2 1:10:15 21.3  1:17    2   42:34  6:51 2:24:52 
    3   77 Todd Twogood            Bismarck           ND  49    4 35:36  2:11  3:16    3 1:10:43 21.1  1:44    3   46:46  7:32 2:38:03 
    4   38 Matt Kvernen            Grand Forks        ND  40    5 37:33  2:18  2:28    4 1:10:59 21.0  1:40    5   48:02  7:44 2:40:40 
    5   59 Mark Olson              Enderlin           ND  47    3 32:54  2:01  2:18    5 1:19:29 18.8  1:19    4   47:57  7:43 2:43:55 
    6   49 Greg McCormick          Fargo              ND  42    6 43:09  2:38  4:27    6 1:21:54 18.2  1:39    6   48:34  7:49 2:59:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Tana Setness Hoefs      Grand Forks        ND  45    1 32:52  2:01  1:54    1 1:12:09 20.7  1:13    2   53:02  8:32 2:41:08 
    2   51 Julie Mitzel            Bismarck           ND  47    3 33:57  2:05  3:33    2 1:16:33 19.5  2:31    1   49:28  7:58 2:46:00 
    3    8 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46    2 33:34  2:03  2:13    3 1:19:52 18.7  1:09    4 1:01:16  9:52 2:58:02 
    4   67 Tonya Rabasco           Pillager           MN  44    4 51:24  3:09  2:51    4 1:26:10 17.3  2:09    3   59:53  9:39 3:22:26 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    6 Tom Clow                Fargo              ND  56    6 32:05  1:58  1:25    1 1:09:47 21.4  0:59    1   46:08  7:26 2:30:21 
    2    2 Tag Anderson            Bismarck           ND  53    3 31:00  1:54  1:44    2 1:09:54 21.4  1:31    2   47:19  7:37 2:31:26 
    3   54 Patrick Nagel           Bismarck           ND  56    2 30:35  1:52  2:18    3 1:10:28 21.2  1:43    3   49:56  8:03 2:34:59 
    4   64 Todd Peters             West Fargo         ND  50    1 26:48  1:39  1:18    4 1:13:40 20.3  1:42    7   59:29  9:35 2:42:56 
    5   39 Paul Landgraf           White Bear Lake    MN  58    7 33:59  2:05  2:35    5 1:14:25 20.1  1:27    4   51:20  8:16 2:43:44 
    6   31 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  58    4 31:02  1:54  2:41    6 1:17:05 19.4  2:23    5   55:07  8:53 2:48:16 
    7    1 Joe Aas                 Fargo              ND  51    5 31:42  1:56  2:57    7 1:22:03 18.2  2:13    6   55:30  8:56 2:54:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    4 Kari Callahan           Fargo              ND  53    2 34:14  2:06  2:15    4 1:20:46 18.5  1:25    1   52:34  8:28 2:51:12 
    2   21 Lisa Gruebele           Bismarck           ND  50    1 33:52  2:04  2:59    1 1:19:13 18.9  1:43    3   58:09  9:22 2:55:53 
    3   48 Kimberly Mathews        Sparta             WI  55    4 35:51  2:12  4:32    2 1:19:45 18.7  2:19    5 1:08:04 10:58 3:10:29 
    4   10 Ruthann Duda            Eagan              MN  52    7 46:50  2:52  3:43    3 1:20:44 18.5  2:47    2   57:08  9:12 3:11:10 
    5    9 Jessica Drenning        Spearfish          SD  51    6 42:30  2:36  2:11    7 1:31:06 16.4  1:34    4 1:07:29 10:52 3:24:47 
    6   28 Jane Hutzol             Arvilla            ND  51    3 35:33  2:11  3:11    5 1:29:09 16.8  3:06    6 1:19:31 12:48 3:30:28 
        29 Patty Jaeger            Vergas             MN  52    5 38:07  2:20  3:11    6 1:29:25 16.7  2:41                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 Bryan Swenson           Alexandria         MN  63    2 34:41  2:07  1:43    1 1:09:04 21.6  1:13    2   49:30  7:58 2:36:10 
    2   52 Bruce Money             Fergus Falls       MN  61    3 36:16  2:13  3:08    2 1:15:16 19.8  1:35    1   48:12  7:46 2:44:26 
    3   18 Dave Gaukler            High Rolls         NM  60    1 32:54  2:01  2:28    3 1:20:26 18.6  1:10    3   55:18  8:54 2:52:14 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         80
Total Number of Team Finishers:            1
Total Number of Individual Finishers:     61
Number of Male   Finishers:               41
Number of Female Finishers:               20
Did not Finish Race or Did Not Start:     16