Spicer, MN
8/9/2020











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 09, 2020
                                           OLYMPIC: 1/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     352 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26 M     2  4:04  0:56  0:57    1   51:25 25.7  0:58    1   35:49  5:59 1:33:12 
    2   1/4     346 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49 M     1  4:00  0:55  1:03    2   52:31 25.1  0:45    3   37:18  6:13 1:35:35 
    3   1/2     458 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42 M     3  4:28  1:01  0:51    3   53:47 24.5  1:02    2   36:08  6:02 1:36:14 
    4   2/5     355 Steven Wert             Waconia            MN  29 M     9  5:25  1:14  1:24    4   55:54 23.6  1:01    5   39:53  6:39 1:43:34 
    5   1/2     460 Keith Thompson          Annandale          MN  51 M    10  5:25  1:14  1:48    5   55:58 23.6  0:46    4   39:42  6:37 1:43:37 
    6   1/4     340 Jay Halliday            Willmar            MN  35 M    14  5:38  1:17  0:53    8   59:04 22.3  1:04    6   40:15  6:43 1:46:52 
    7   1/2     341 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43 F     6  5:06  1:10  1:05    7   57:58 22.8  0:47    8   42:01  7:01 1:46:55 
    8   1/1     354 Sarah Wensink           Sioux Center       IA  23 F     4  4:52  1:07  1:08   14 1:01:27 21.5  0:54    7   40:35  6:46 1:48:54 
    9   1/3     334 Tom Brooks              Minneapolis        MN  56 M    20  6:11  1:25  1:18    6   57:58 22.8  1:01   10   45:05  7:31 1:51:31 
   10   2/4     338 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  46 M    15  5:40  1:18  1:25   10   59:29 22.2  2:02   12   46:31  7:46 1:55:04 
   11   3/5     353 Clark Varin             Minneapolis        MN  25 M     7  5:16  1:12  3:22   16 1:02:11 21.2  1:50    9   43:41  7:17 1:56:17 
   12   2/4     348 Troy Radtke             Minot              ND  39 M    17  5:40  1:18  1:57   15 1:02:04 21.3  0:57   11   45:46  7:38 1:56:22 
   13   2/2     332 Bart Becker             Blaine             MN  42 M    13  5:36  1:17  1:32   11   59:29 22.2  1:39   15   49:14  8:13 1:57:29 
   14   2/3     349 Tom Rettig              Big Lake           MN  57 M    19  6:10  1:24  2:10   13 1:00:57 21.7  2:04   13   47:13  7:53 1:58:33 
   15   3/4     339 Bob Furr                Duluth             MN  36 M    23  7:12  1:39  1:52   12   59:48 22.1  1:47   17   51:14  8:33 2:01:51 
   16   3/3     459 Tim Scott               Spicer             MN  56 M     5  4:58  1:08  2:48   17 1:02:33 21.1  2:48   18   51:26  8:35 2:04:31 
   17   3/4     343 Mike McClure            Apple Valley       MN  48 M    12  5:32  1:16  2:22   18 1:04:20 20.5  1:50   16   50:42  8:27 2:04:45 
   18   4/4     350 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  46 M    11  5:27  1:15  1:32    9   59:17 22.3  1:41   23   57:33  9:36 2:05:27 
   19   1/1     347 Merilea Osterlund       Rochester          MN  45 F     8  5:19  1:13  1:39   20 1:05:22 20.2  1:18   19   53:54  8:59 2:07:30 
   20   1/1     333 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  66 M    24  7:30  1:43  2:27   19 1:04:34 20.4  1:25   25   59:13  9:53 2:15:07 
   21   1/1     457 Dan Enderson            Benson             MN  61 M    18  6:02  1:23  3:07   24 1:13:47 17.9  1:02   21   55:01  9:11 2:18:58 
   22   1/1     468 Terri Prange            Good Thunder       MN  62 F    26  8:33  1:57  2:19   23 1:10:22 18.8  2:36   22   56:36  9:26 2:20:24 
   23   2/2     337 William Engel           International Fall MN  50 M    25  7:34  1:44  3:09   21 1:08:53 19.2  1:44   24   59:09  9:52 2:20:27 
   24   4/5     351 Cole Rudick             Mound              MN  29 M    16  5:40  1:18  4:37   25 1:14:14 17.8  1:55   20   54:36  9:06 2:21:00 
   25   1/1     344 Cathleen McGinnity      Luck               WI  54 F    22  6:41  1:32  2:42   22 1:09:00 19.1  2:42   26 1:01:55 10:20 2:22:59 
   26   5/5     476 Austin Hoehne           Montevideo         MN  26 M    29 12:50  2:55  3:31   26 1:16:28 17.3  2:36   14   48:28  8:05 2:23:51 
   27   4/4     335 Matthew Brown           Montevideo         MN  36 M    21  6:35  1:30  5:03   27 1:17:46 17.0  0:58   27 1:07:56 11:20 2:38:15 
   28   2/2     469 Heather Olson           Montevideo         MN  43 F    27 11:50  2:42  3:48   28 1:26:25 15.3  3:02   28 1:18:12 13:02 3:03:16 
   29   1/1     466 Jennifer Heiling        Clara City         MN  39 F    28 11:51  2:42  3:49   29 1:26:25 15.3  3:01   29 1:18:12 13:02 3:03:16 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  316 Addink Team                                      2  6:44  1:32  2:34    1 1:11:09 18.6  0:28    1   41:36  6:56 2:02:29 
           Kristi Addink , Kristi Addink , Jose Addink            
    2  317 Are we done yet?                                 1  5:42  1:18  2:16    2 1:13:47 17.9  0:25    3   56:20  9:24 2:18:28 
           Hana Gilbertson , Hana Gilbertson , Erika Zachman      
    3  301 Minnesota Milers                                 3  6:47  1:33  0:41    3 1:32:24 14.3  1:56    2   55:58  9:20 2:37:44 
           Andy Thorpe , Isabel Drees , Elle Stienessen           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 318 Jason Bretz             Princeton          MN  48 M      1  6:25  1:28  2:54    1   40:07 32.9                          1:46:19 
 336 Michael Bueckers        Saint Cloud        MN  38 M      2  6:57  1:35  5:44    2   45:32 29.0  3:19    1 1:07:30 11:15 2:09:00 
 331 Austin Battles          Saint Paul         MN  27 M      3  7:03  1:36  2:46                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49 M    4:00  0:55 
    2 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26 M    4:04  0:56 
    3 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42 M    4:28  1:01 
    4 Sarah Wensink           Sioux Center       IA  23 F    4:52  1:07 
    5 Tim Scott               Spicer             MN  56 M    4:58  1:08 
    6 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43 F    5:06  1:10 
    7 Clark Varin             Minneapolis        MN  25 M    5:16  1:12 
    8 Merilea Osterlund       Rochester          MN  45 F    5:19  1:13 
    9 Steven Wert             Waconia            MN  29 M    5:25  1:14 
   10 Keith Thompson          Annandale          MN  51 M    5:25  1:14 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26 M   51:25 25.7 
    2 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49 M   52:31 25.1 
    3 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42 M   53:47 24.5 
    4 Steven Wert             Waconia            MN  29 M   55:54 23.6 
    5 Keith Thompson          Annandale          MN  51 M   55:58 23.6 
    6 Tom Brooks              Minneapolis        MN  56 M   57:58 22.8 
    7 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43 F   57:58 22.8 
    8 Jay Halliday            Willmar            MN  35 M   59:04 22.3 
    9 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  46 M   59:17 22.3 
   10 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  46 M   59:29 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26 M   35:49  5:59 
    2 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42 M   36:08  6:02 
    3 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49 M   37:18  6:13 
    4 Keith Thompson          Annandale          MN  51 M   39:42  6:37 
    5 Steven Wert             Waconia            MN  29 M   39:53  6:39 
    6 Jay Halliday            Willmar            MN  35 M   40:15  6:43 
    7 Sarah Wensink           Sioux Center       IA  23 F   40:35  6:46 
    8 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43 F   42:01  7:01 
    9 Clark Varin             Minneapolis        MN  25 M   43:41  7:17 
   10 Tom Brooks              Minneapolis        MN  56 M   45:05  7:31 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26    2  4:04  0:56  0:57    1   51:25 25.7  0:58    1   35:49  5:59 1:33:12 
    2  346 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49    1  4:00  0:55  1:03    2   52:31 25.1  0:45    3   37:18  6:13 1:35:35 
    3  458 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42    3  4:28  1:01  0:51    3   53:47 24.5  1:02    2   36:08  6:02 1:36:14 
    4  355 Steven Wert             Waconia            MN  29    6  5:25  1:14  1:24    4   55:54 23.6  1:01    5   39:53  6:39 1:43:34 
    5  460 Keith Thompson          Annandale          MN  51    7  5:25  1:14  1:48    5   55:58 23.6  0:46    4   39:42  6:37 1:43:37 
    6  340 Jay Halliday            Willmar            MN  35   11  5:38  1:17  0:53    7   59:04 22.3  1:04    6   40:15  6:43 1:46:52 
    7  334 Tom Brooks              Minneapolis        MN  56   17  6:11  1:25  1:18    6   57:58 22.8  1:01    8   45:05  7:31 1:51:31 
    8  338 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  46   12  5:40  1:18  1:25    9   59:29 22.2  2:02   10   46:31  7:46 1:55:04 
    9  353 Clark Varin             Minneapolis        MN  25    5  5:16  1:12  3:22   14 1:02:11 21.2  1:50    7   43:41  7:17 1:56:17 
   10  348 Troy Radtke             Minot              ND  39   14  5:40  1:18  1:57   13 1:02:04 21.3  0:57    9   45:46  7:38 1:56:22 
   11  332 Bart Becker             Blaine             MN  42   10  5:36  1:17  1:32   10   59:29 22.2  1:39   13   49:14  8:13 1:57:29 
   12  349 Tom Rettig              Big Lake           MN  57   16  6:10  1:24  2:10   12 1:00:57 21.7  2:04   11   47:13  7:53 1:58:33 
   13  339 Bob Furr                Duluth             MN  36   20  7:12  1:39  1:52   11   59:48 22.1  1:47   15   51:14  8:33 2:01:51 
   14  459 Tim Scott               Spicer             MN  56    4  4:58  1:08  2:48   15 1:02:33 21.1  2:48   16   51:26  8:35 2:04:31 
   15  343 Mike McClure            Apple Valley       MN  48    9  5:32  1:16  2:22   16 1:04:20 20.5  1:50   14   50:42  8:27 2:04:45 
   16  350 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  46    8  5:27  1:15  1:32    8   59:17 22.3  1:41   19   57:33  9:36 2:05:27 
   17  333 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  66   21  7:30  1:43  2:27   17 1:04:34 20.4  1:25   21   59:13  9:53 2:15:07 
   18  457 Dan Enderson            Benson             MN  61   15  6:02  1:23  3:07   19 1:13:47 17.9  1:02   18   55:01  9:11 2:18:58 
   19  337 William Engel           International Fall MN  50   22  7:34  1:44  3:09   18 1:08:53 19.2  1:44   20   59:09  9:52 2:20:27 
   20  351 Cole Rudick             Mound              MN  29   13  5:40  1:18  4:37   20 1:14:14 17.8  1:55   17   54:36  9:06 2:21:00 
   21  476 Austin Hoehne           Montevideo         MN  26   23 12:50  2:55  3:31   21 1:16:28 17.3  2:36   12   48:28  8:05 2:23:51 
   22  335 Matthew Brown           Montevideo         MN  36   18  6:35  1:30  5:03   22 1:17:46 17.0  0:58   22 1:07:56 11:20 2:38:15 
       331 Austin Battles          Saint Paul         MN  27   19  7:03  1:36  2:46                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  341 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43    2  5:06  1:10  1:05    1   57:58 22.8  0:47    2   42:01  7:01 1:46:55 
    2  354 Sarah Wensink           Sioux Center       IA  23    1  4:52  1:07  1:08    2 1:01:27 21.5  0:54    1   40:35  6:46 1:48:54 
    3  347 Merilea Osterlund       Rochester          MN  45    3  5:19  1:13  1:39    3 1:05:22 20.2  1:18    3   53:54  8:59 2:07:30 
    4  468 Terri Prange            Good Thunder       MN  62    5  8:33  1:57  2:19    5 1:10:22 18.8  2:36    4   56:36  9:26 2:20:24 
    5  344 Cathleen McGinnity      Luck               WI  54    4  6:41  1:32  2:42    4 1:09:00 19.1  2:42    5 1:01:55 10:20 2:22:59 
    6  469 Heather Olson           Montevideo         MN  43    6 11:50  2:42  3:48    6 1:26:25 15.3  3:02    6 1:18:12 13:02 3:03:16 
    7  466 Jennifer Heiling        Clara City         MN  39    7 11:51  2:42  3:49    7 1:26:25 15.3  3:01    7 1:18:12 13:02 3:03:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  354 Sarah Wensink           Sioux Center       IA  23    1  4:52  1:07  1:08    1 1:01:27 21.5  0:54    1   40:35  6:46 1:48:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  352 Theodore Treise         Minneapolis        MN  26    1  4:04  0:56  0:57    1   51:25 25.7  0:58    1   35:49  5:59 1:33:12 
    2  355 Steven Wert             Waconia            MN  29    3  5:25  1:14  1:24    2   55:54 23.6  1:01    2   39:53  6:39 1:43:34 
    3  353 Clark Varin             Minneapolis        MN  25    2  5:16  1:12  3:22    3 1:02:11 21.2  1:50    3   43:41  7:17 1:56:17 
    4  351 Cole Rudick             Mound              MN  29    4  5:40  1:18  4:37    4 1:14:14 17.8  1:55    5   54:36  9:06 2:21:00 
    5  476 Austin Hoehne           Montevideo         MN  26    6 12:50  2:55  3:31    5 1:16:28 17.3  2:36    4   48:28  8:05 2:23:51 
       331 Austin Battles          Saint Paul         MN  27    5  7:03  1:36  2:46                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  340 Jay Halliday            Willmar            MN  35    1  5:38  1:17  0:53    1   59:04 22.3  1:04    1   40:15  6:43 1:46:52 
    2  348 Troy Radtke             Minot              ND  39    2  5:40  1:18  1:57    3 1:02:04 21.3  0:57    2   45:46  7:38 1:56:22 
    3  339 Bob Furr                Duluth             MN  36    4  7:12  1:39  1:52    2   59:48 22.1  1:47    3   51:14  8:33 2:01:51 
    4  335 Matthew Brown           Montevideo         MN  36    3  6:35  1:30  5:03    4 1:17:46 17.0  0:58    4 1:07:56 11:20 2:38:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  466 Jennifer Heiling        Clara City         MN  39    1 11:51  2:42  3:49    1 1:26:25 15.3  3:01    1 1:18:12 13:02 3:03:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  458 Mark T Lavin            Sioux Falls        SD  42    1  4:28  1:01  0:51    1   53:47 24.5  1:02    1   36:08  6:02 1:36:14 
    2  332 Bart Becker             Blaine             MN  42    2  5:36  1:17  1:32    2   59:29 22.2  1:39    2   49:14  8:13 1:57:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  341 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  43    1  5:06  1:10  1:05    1   57:58 22.8  0:47    1   42:01  7:01 1:46:55 
    2  469 Heather Olson           Montevideo         MN  43    2 11:50  2:42  3:48    2 1:26:25 15.3  3:02    2 1:18:12 13:02 3:03:16 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  346 Kevin O'Connor          Hamel              MN  49    1  4:00  0:55  1:03    1   52:31 25.1  0:45    1   37:18  6:13 1:35:35 
    2  338 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  46    4  5:40  1:18  1:25    3   59:29 22.2  2:02    2   46:31  7:46 1:55:04 
    3  343 Mike McClure            Apple Valley       MN  48    3  5:32  1:16  2:22    4 1:04:20 20.5  1:50    3   50:42  8:27 2:04:45 
    4  350 Steve Rothmeier         Albert Lea         MN  46    2  5:27  1:15  1:32    2   59:17 22.3  1:41    4   57:33  9:36 2:05:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  347 Merilea Osterlund       Rochester          MN  45    1  5:19  1:13  1:39    1 1:05:22 20.2  1:18    1   53:54  8:59 2:07:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  460 Keith Thompson          Annandale          MN  51    1  5:25  1:14  1:48    1   55:58 23.6  0:46    1   39:42  6:37 1:43:37 
    2  337 William Engel           International Fall MN  50    2  7:34  1:44  3:09    2 1:08:53 19.2  1:44    2   59:09  9:52 2:20:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  344 Cathleen McGinnity      Luck               WI  54    1  6:41  1:32  2:42    1 1:09:00 19.1  2:42    1 1:01:55 10:20 2:22:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  334 Tom Brooks              Minneapolis        MN  56    3  6:11  1:25  1:18    1   57:58 22.8  1:01    1   45:05  7:31 1:51:31 
    2  349 Tom Rettig              Big Lake           MN  57    2  6:10  1:24  2:10    2 1:00:57 21.7  2:04    2   47:13  7:53 1:58:33 
    3  459 Tim Scott               Spicer             MN  56    1  4:58  1:08  2:48    3 1:02:33 21.1  2:48    3   51:26  8:35 2:04:31 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  457 Dan Enderson            Benson             MN  61    1  6:02  1:23  3:07    1 1:13:47 17.9  1:02    1   55:01  9:11 2:18:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Terri Prange            Good Thunder       MN  62    1  8:33  1:57  2:19    1 1:10:22 18.8  2:36    1   56:36  9:26 2:20:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  333 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  66    1  7:30  1:43  2:27    1 1:04:34 20.4  1:25    1   59:13  9:53 2:15:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         37
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     29
Number of Male   Finishers:               22
Number of Female Finishers:                7
Did not Finish Race or Did Not Start:      3