Spicer, MN
8/9/2020











                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 09, 2020
                                           SPRINT: 1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     414 Andrew Manning          Fargo              ND  32 M     1  4:10  0:57  0:45    5   33:39 25.0  0:55    1   17:11  5:44   56:38 
    2   1/7     370 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23 M     4  4:13  0:58  0:52    4   33:31 25.1  0:48    8   20:26  6:49   59:48 
    3   1/3     419 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  50 M    12  4:36  1:03  0:52    3   33:20 25.2  0:51    9   20:33  6:51 1:00:11 
    4   1/9     430 Mick Quinn              Willmar            MN  46 M    33  5:22  1:13  1:18    2   33:04 25.4  1:07    4   19:37  6:33 1:00:25 
    5   1/2     365 Noah Billings           Rochester          MN  14 M     6  4:23  1:00  1:06    8   35:19 23.8  0:40    7   20:20  6:47 1:01:47 
    6   1/3     373 Scott Croner            Craig              MO  55 M    27  5:07  1:10  1:01    7   34:58 24.0  0:57   11   21:23  7:08 1:03:24 
    7   1/7     463 Benjamin Hokanson       Zimmerman          MN  41 M    30  5:12  1:11  2:04    1   31:58 26.3  1:18   24   22:56  7:39 1:03:26 
    8   2/7     443 Easton Syvertson        Paynesville        MN  21 M     3  4:12  0:58  1:30   15   37:17 22.5  0:54    5   19:45  6:35 1:03:36 
    9   1/3     433 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  17 M     8  4:29  1:02  0:52   17   38:25 21.9  0:42    6   19:48  6:36 1:04:15 
   10   3/7     381 Breck Erickson          Willmar            MN  22 M     9  4:31  1:02  1:05   20   38:32 21.8  0:37   10   20:46  6:56 1:05:29 
   11   1/4     387 Gracyn Gruber           Brandon            SD  14 F     5  4:17  0:59  0:35   21   38:43 21.7  0:37   14   21:41  7:14 1:05:50 
   12   2/8     440 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  31 M    26  5:04  1:09  1:26   11   36:14 23.2  0:54   18   22:27  7:29 1:06:02 
   13   2/9     425 Brian Ogren             Rochester          MN  45 M    25  5:03  1:09  1:44    9   35:29 23.7  0:57   25   23:03  7:41 1:06:14 
   14   2/7     432 Joshua Reineke          Brookings          SD  41 M    38  5:25  1:14  0:53   19   38:31 21.8  1:05   12   21:30  7:10 1:07:22 
   15   1/8     427 Karah Osterberg         North Aurora       IL  32 F    17  4:49  1:06  1:11   13   36:47 22.8  1:06   29   23:41  7:54 1:07:32 
   16   3/8     467 Steven Regan            Redwood Falls      MN  30 M    39  5:26  1:14  1:49   30   40:08 20.9  1:20    2   19:02  6:21 1:07:43 
   17   3/9     378 Darin Eisinger          Comstock           MN  46 M    11  4:35  1:03  1:52    6   33:40 25.0  3:06   37   24:36  8:12 1:07:48 
   18   1/8     412 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17 F    14  4:42  1:04  1:02   27   39:20 21.4  0:53   16   22:18  7:26 1:08:12 
   19   4/7     391 Jack Hennen             Cambridge          MN  20 M     7  4:25  1:01  0:54   25   39:02 21.5  0:50   30   23:42  7:54 1:08:51 
   20   4/8     464 Frank Koch              Litchfield         MN  32 M    29  5:12  1:11  1:47   18   38:28 21.8  1:26   21   22:43  7:35 1:09:33 
   21   1/2     371 Danny Cox               Litchfield         MN  28 M    46  5:38  1:17  1:20   23   38:51 21.6  1:02   23   22:49  7:37 1:09:38 
   22   2/8     398 Macy Iyer               Edina              MN  16 F    24  5:01  1:09  0:40   51   43:46 19.2  0:53    3   19:34  6:32 1:09:52 
   23   3/8     364 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17 F    40  5:27  1:15  1:18   22   38:50 21.6  0:47   31   23:42  7:54 1:10:01 
   24   4/8     420 Natalie Moose           Brandon            SD  17 F    21  4:56  1:08  1:11   32   40:15 20.9  1:09   20   22:41  7:34 1:10:11 
   25   3/7     418 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  41 M    63  6:22  1:27  1:30   10   36:00 23.3  1:01   43   25:35  8:32 1:10:26 
   26   1/5     439 Erik Sorenson           Hopkins            MN  38 M    18  4:50  1:06  1:38   29   40:01 21.0  1:19   22   22:46  7:36 1:10:33 
   27   1/4     445 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  54 F    28  5:09  1:11  1:01   24   38:58 21.6  1:11   38   24:42  8:14 1:10:59 
   28   2/3     375 Scott Dezurik           Avon               MN  52 M    53  5:59  1:22  1:32   16   38:14 22.0  1:22   35   24:12  8:04 1:11:17 
   29   4/7     442 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  41 M    45  5:32  1:16  1:38   31   40:11 20.9  0:44   28   23:24  7:48 1:11:26 
   30   1/5     407 Sara Leibham            Minneapolis        MN  24 F    56  6:05  1:23  1:48   33   40:19 20.8  1:05   19   22:32  7:31 1:11:49 
   31   5/8     362 Robert Baker            Beaver Creek       MN  33 M    60  6:18  1:26  1:27   26   39:03 21.5  1:09   33   24:04  8:02 1:11:59 
   32   1/3     422 Jim Nack                Madison Lake       MN  60 M    31  5:15  1:12  1:41   14   37:12 22.6  1:01   54   26:52  8:58 1:11:59 
   33   2/5     374 Tim Dauwalter           Cologne            MN  36 M    72  6:39  1:31  1:27   12   36:16 23.2  1:47   46   26:06  8:42 1:12:14 
   34   5/7     402 Christopher Kraemer     Grove City         MN  20 M    59  6:11  1:25  2:19   34   40:41 20.6  0:44   26   23:05  7:42 1:12:58 
   35   2/2     390 Elijah Heinen           Spicer             MN  14 M    47  5:39  1:18  1:34   48   43:26 19.3  0:54   13   21:30  7:10 1:13:02 
   36   2/4     363 Macy Bell               Maple Grove        MN  15 F    41  5:27  1:15  1:25   44   43:03 19.5  0:35   27   23:07  7:43 1:13:35 
   37   1/3     410 Roxanne Lorenz          Benson             MN  40 F    70  6:34  1:30  1:21   47   43:21 19.4  0:54   15   21:41  7:14 1:13:50 
   38   3/4     431 Jaixai Reineke          Brookings          SD  15 F    19  4:53  1:07  0:55   63   46:03 18.2  0:50   17   22:18  7:26 1:14:57 
   39   3/5     421 Jake Mueller            Richmond           MN  39 M    13  4:41  1:04  1:55   39   42:36 19.7  0:58   42   25:34  8:32 1:15:42 
   40   1/7     408 Tricia Lilleberg        Spicer             MN  38 F    16  4:47  1:06  1:13   38   42:28 19.8  1:13   48   26:29  8:50 1:16:08 
   41   6/8     455 Matthew Wuollet         Annandale          MN  31 M    52  5:58  1:22  1:25   46   43:17 19.4  0:58   40   25:07  8:23 1:16:44 
   42   1/3     396 Sarah Hunter            Hopkins            MN  46 F    36  5:24  1:14  1:50   28   39:59 21.0  1:07   64   28:28  9:30 1:16:46 
   43   2/8     388 Aly Hargrave            Stillwater         MN  33 F    32  5:21  1:13  1:14   41   42:46 19.6  1:00   50   26:44  8:55 1:17:03 
   44   6/7     448 Tristan Weisz           Minneapolis        MN  23 M    15  4:46  1:05  1:56   67   47:10 17.8  0:45   32   24:02  8:01 1:18:37 
   45   4/9     358 Scott Abrams            Willmar            MN  47 M    34  5:23  1:14  1:52   35   41:05 20.4  1:12   67   29:23  9:48 1:18:52 
   46   5/9     385 Rick Fredin             Paynesville        MN  49 M    89  7:58  1:49  2:19   36   41:51 20.1  0:48   45   26:01  8:41 1:18:54 
   47   2/3     436 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  48 F    54  6:01  1:22  2:02   40   42:36 19.7  1:53   51   26:44  8:55 1:19:14 
   48   2/4     415 Lisa J Martin           Bemidji            MN  51 F    69  6:34  1:30  2:01   57   44:58 18.7  0:39   41   25:11  8:24 1:19:21 
   49   7/8     392 Alex Herzog             New Ulm            MN  33 M    61  6:19  1:26  2:18   53   44:06 19.0  1:01   44   25:43  8:35 1:19:25 
   50   5/7     405 Ryan Lange              Willmar            MN  43 M    55  6:03  1:23  1:53   50   43:46 19.2  0:53   56   26:58  9:00 1:19:30 
   51   1/6     369 Kelsey Christensen      Willmar            MN  27 F    42  5:29  1:15  1:34   58   45:39 18.4  0:40   47   26:19  8:47 1:19:40 
   52   1/1     382 Lori Erickson           Rolling Meadows    IL  59 F    58  6:08  1:24  2:02   42   42:59 19.5  1:53   61   27:26  9:09 1:20:27 
   53   3/8     389 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  34 F    75  6:55  1:35  1:48   64   46:09 18.2  0:45   39   25:05  8:22 1:20:41 
   54   6/9     403 Doobie Kurus            Hopkins            MN  47 M    20  4:55  1:07  1:44   61   45:43 18.4  1:19   57   27:06  9:02 1:20:45 
   55   4/5     428 William Pattison        Willmar            MN  38 M    64  6:23  1:27  2:57   37   42:16 19.9  2:08   59   27:21  9:07 1:21:03 
   56   7/9     404 Cory Lahr               Saint Cloud        MN  46 M    99 10:35  2:25  2:22   43   43:02 19.5  1:08   34   24:07  8:03 1:21:11 
   57   2/7     441 Laura Stoneburner       Otsego             MN  35 F    73  6:51  1:34  1:21   56   44:50 18.7  0:49   60   27:25  9:09 1:21:13 
   58   2/3     384 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  41 F    43  5:31  1:16  1:40   62   46:03 18.2  1:39   49   26:32  8:51 1:21:22 
   59   3/4     470 Amy Morrell             Spicer             MN  51 F    51  5:55  1:21  1:44   69   47:20 17.7  1:09   58   27:07  9:03 1:23:14 
   60   4/4     426 Julia Ogren             Rochester          MN  13 F    37  5:24  1:14  1:19   65   46:40 18.0  0:38   69   29:54  9:58 1:23:53 
   61   2/2     377 Phil Egelston           Richfield          MN  28 M    49  5:43  1:18  2:36   59   45:41 18.4  0:44   68   29:52  9:58 1:24:34 
   62   5/5     383 Luke Esboldt            Duluth             MN  35 M    48  5:40  1:18  2:20   45   43:11 19.5  1:38   77   31:57 10:39 1:24:44 
   63   5/8     424 Anna Ogren              Rochester          MN  17 F     2  4:11  0:58  1:36   82   50:45 16.6  0:47   62   28:11  9:24 1:25:29 
   64   3/3     394 Anne Hoeschen           Freeport           MN  46 F    87  7:50  1:47  1:35   49   43:40 19.2  1:06   75   31:45 10:35 1:25:54 
   65   6/7     409 David Loberg            Long Lake          MN  42 M    71  6:35  1:30  2:47   52   43:52 19.1  1:36   73   31:33 10:31 1:26:22 
   66   2/3     356 Jake Abrams             Willmar            MN  18 M    35  5:24  1:14  1:47   79   49:40 16.9  0:48   65   28:57  9:39 1:26:35 
   67   3/3     379 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  42 F    86  7:50  1:47  1:45   74   48:57 17.2  0:49   63   28:12  9:24 1:27:31 
   68   3/3     437 Ayden Schueler          Willmar            MN  17 M    10  4:33  1:02  1:59   83   50:54 16.5  0:39   72   31:13 10:25 1:29:15 
   69   7/7     462 Joe Heinz               Moorhead           MN  24 M    81  7:18  1:40  2:51   89   53:54 15.6  1:02   36   24:14  8:05 1:29:17 
   70   2/6     380 Amy Erickson            Willmar            MN  28 F    44  5:31  1:16  1:46   68   47:19 17.8  0:50   88   34:12 11:24 1:29:36 
   71   2/3     372 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  59 M    67  6:31  1:29  3:10   54   44:36 18.8  2:06   87   33:32 11:11 1:29:53 
   72   2/3     435 Gary Rosenthal          Burnsville         MN  60 M    57  6:06  1:24  3:26   66   47:07 17.8  1:40   74   31:42 10:34 1:30:00 
   73   3/6     401 Brandi Kampsen          Paynesville        MN  28 F    76  6:55  1:35  2:15   86   52:32 16.0  1:31   55   26:52  8:58 1:30:03 
   74   4/8     471 Elizebeth Fischer       Blomkest           MN  33 F    68  6:34  1:30  1:49   84   51:11 16.4  0:50   70   30:20 10:07 1:30:43 
   75   4/4     399 Carla James             Stillwater         MN  50 F    79  7:02  1:36  3:07   60   45:42 18.4  2:14   85   33:06 11:02 1:31:09 
   76   4/6     446 Danielle Weiss          Sleepy Eye         MN  29 F    66  6:30  1:29  1:46   77   49:36 16.9  0:42   82   32:43 10:55 1:31:15 
   77   6/8     447 Emily Weiss             Sleepy Eye         MN  17 F    65  6:24  1:28  1:59   78   49:38 16.9  0:39   81   32:43 10:55 1:31:22 
   78   3/7     438 Karen Sorenson          Hopkins            MN  39 F    85  7:44  1:46  2:19   72   48:33 17.3  1:05   76   31:46 10:36 1:31:25 
   79   7/8     416 Marina Mascarenas       Brooklyn Park      MN  17 F    23  5:00  1:09  3:44   81   50:40 16.6  1:56   71   31:11 10:24 1:32:30 
   80   4/7     386 Sadie Frericks          Melrose            MN  39 F    90  8:08  1:51  1:03   70   48:03 17.5  1:09   91   35:05 11:42 1:33:27 
   81   7/7     360 John Anderson           Long Lake          MN  42 M    50  5:45  1:19  1:55   85   51:23 16.3  1:20   86   33:18 11:06 1:33:40 
   82   5/7     465 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  36 F    82  7:33  1:43  3:42   71   48:12 17.4  1:32   90   34:53 11:38 1:35:50 
   83   8/8     453 Anthony Wolf            Ulen               MN  33 M    80  7:09  1:38  4:17   73   48:46 17.2  1:45   89   34:12 11:24 1:36:08 
   84   2/5     461 Ashley Hoehne           Montevideo         MN  24 F    98 10:10  2:19  2:35   92   57:59 14.5  0:55   66   29:20  9:47 1:40:58 
   85   5/8     400 Karen Janssen           Richmond           MN  30 F    78  7:01  1:36  1:54   87   52:50 15.9  1:38   94   38:07 12:43 1:41:28 
   86   6/7     361 Lindsay Anderson        Victoria           MN  37 F    84  7:39  1:45  3:14   94 1:02:43 13.4  1:22   52   26:44  8:55 1:41:40 
   87   3/3     368 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57 M    95  8:57  2:02  2:32   55   44:47 18.8  5:39   96   39:52 13:18 1:41:45 
   88   6/8     413 Monica MacDonald        Victoria           MN  34 F    88  7:53  1:48  3:16   95 1:02:43 13.4  1:20   53   26:45  8:55 1:41:55 
   89   8/9     406 Mike Lee                Colfax             WI  48 M    93  8:54  2:02  3:56   80   50:27 16.7  1:58   92   37:21 12:27 1:42:34 
   90   3/5     434 Allie Rohwer            Brooklyn Park      MN  20 F    83  7:37  1:44  3:17   88   53:15 15.8  0:54   93   37:41 12:34 1:42:42 
   91   4/5     366 Lily Birkeland          Plymouth           MN  21 F    91  8:20  1:54  3:46   91   57:28 14.6  1:29   79   32:31 10:51 1:43:33 
   92   5/6     429 Abby Primus             Freeport           MN  27 F    77  6:57  1:35  2:20   90   55:41 15.1  1:03   95   39:16 13:06 1:45:15 
   93   6/6     397 Courtney Imdieke        Avon               MN  28 F    92  8:31  1:56  3:33   93 1:02:38 13.4  0:58   80   32:38 10:53 1:48:15 
   94   3/3     417 Tom Mascarenas          Brooklyn Park      MN  53 M    62  6:20  1:27  5:01   75   49:01 17.1  3:02   99   46:32 15:31 1:49:55 
   95   7/7     367 Kayla Brown             Montevideo         MN  37 F   101 11:05  2:32  4:39   96 1:02:51 13.4  1:36   78   32:06 10:42 1:52:14 
   96   3/3     376 Steve Edmonson          Buffalo            MN  60 M    97  9:39  2:12  3:48   76   49:35 16.9  4:07  100   49:00 16:20 1:56:07 
   97   9/9     449 Chris Westendorp        Saint Michael      MN  49 M    94  8:55  2:02  2:08  100 1:13:18 11.5  2:40   84   33:05 11:02 2:00:05 
   98   5/5     395 Alycia Holwerda         Rochester          MN  23 F    22  5:00  1:08  2:25  101 1:21:04 10.4  0:55   83   33:03 11:01 2:02:25 
   99   7/8     411 Victoria Lucht          Willmar            MN  30 F   100 10:41  2:26  3:07   98 1:06:40 12.6  1:12   97   41:14 13:45 2:02:52 
  100   8/8     357 Maggie Abrams           Willmar            MN  17 F    74  6:52  1:34  3:00   99 1:09:53 12.0  1:09   98   44:29 14:50 2:05:21 
  101   8/8     454 Samantha Wolf           Ulen               MN  34 F    96  9:05  2:04  4:02   97 1:06:10 12.7  1:34  101   51:53 17:18 2:12:42 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  306 Team A.C.E.                                      3  6:28  1:29  0:32    2   44:08 19.0  0:22    1   18:09  6:03 1:09:37 
           Abby Nelson , Emma Nelson , Camden Sulzle              
    2  309 Tri4evr                                         12 10:44  2:27  0:42    1   39:28 21.3  0:58    2   21:51  7:17 1:13:41 
           Brad Erickson , William Lorenz , William Lorenz        
    3  319 BosBuzz                                          1  4:58  1:08  0:44    3   46:36 18.0  0:57    4   24:36  8:12 1:17:48 
           Cecilia Buzzeo , Kendall Bos , Kendall Bos             
    4  308 Weird and Wonderful                              5  8:21  1:54  0:54    7   50:28 16.6  0:27    5   24:52  8:18 1:25:00 
           Anna Van Riesen , Naomi Anderson , Hope Sulzle         
    5  313 TBD                                              7  8:56  2:02  0:24    4   46:54 17.9  0:29    7   29:17  9:46 1:25:58 
           Jeff Hanson , Liam Hanson , Anika Hanson               
    6  320 Team Jaybee                                      9  9:49  2:14  0:49    5   48:13 17.4  0:52   10   32:36 10:52 1:32:17 
           Jennifer Court , John Court , John Court               
    7  302 ANALYTICAL COFFEE                                4  7:54  1:48  1:11   11 1:02:34 13.4  0:30    3   23:00  7:40 1:35:07 
           Rebecca M Hofer , Ehtan Davitt , Jacob Cuevas          
    8  303 Austin Invaders                                  6  8:33  1:57  0:45    9   57:28 14.6  0:28    6   28:24  9:28 1:35:36 
           Leeann Ettinger , Jeffrey Ettinger , James Ettinger    
    9  322 Z-Team                                           2  5:22  1:14  0:56    8   53:07 15.8  2:13   11   35:48 11:56 1:37:24 
           Bailey Sandon , Lisa Zeman , Lisa Zeman                
   10  305 HOFFAMBAM                                       10  9:51  2:15  2:09    6   50:25 16.7  1:04   12   37:34 12:32 1:41:02 
           Cathy Hofer , Becca Hofer , Darlys Hofer               
   11  304 Cozy Cousins                                     8  9:16  2:07  0:36   10 1:02:32 13.4  0:43    9   31:52 10:38 1:44:58 
           Annabel Smith , Olivia Smith , Ruth Loberg             
   12  307 We Showed Up                                    11 10:13  2:20  0:37   12 1:07:11 12.5  0:31    8   30:49 10:17 1:49:19 
           Jen Smith , Tracey Westendorp , Shana Loberg           


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Andrew Manning          Fargo              ND  32 M    4:10  0:57 
    2 Anna Ogren              Rochester          MN  17 F    4:11  0:58 
    3 Easton Syvertson        Paynesville        MN  21 M    4:12  0:58 
    4 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23 M    4:13  0:58 
    5 Gracyn Gruber           Brandon            SD  14 F    4:17  0:59 
    6 Noah Billings           Rochester          MN  14 M    4:23  1:00 
    7 Jack Hennen             Cambridge          MN  20 M    4:25  1:01 
    8 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  17 M    4:29  1:02 
    9 Breck Erickson          Willmar            MN  22 M    4:31  1:02 
   10 Ayden Schueler          Willmar            MN  17 M    4:33  1:02 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Benjamin Hokanson       Zimmerman          MN  41 M   31:58 26.3 
    2 Mick Quinn              Willmar            MN  46 M   33:04 25.4 
    3 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  50 M   33:20 25.2 
    4 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23 M   33:31 25.1 
    5 Andrew Manning          Fargo              ND  32 M   33:39 25.0 
    6 Darin Eisinger          Comstock           MN  46 M   33:40 25.0 
    7 Scott Croner            Craig              MO  55 M   34:58 24.0 
    8 Noah Billings           Rochester          MN  14 M   35:19 23.8 
    9 Brian Ogren             Rochester          MN  45 M   35:29 23.7 
   10 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  41 M   36:00 23.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Andrew Manning          Fargo              ND  32 M   17:11  5:44 
    2 Steven Regan            Redwood Falls      MN  30 M   19:02  6:21 
    3 Macy Iyer               Edina              MN  16 F   19:34  6:32 
    4 Mick Quinn              Willmar            MN  46 M   19:37  6:33 
    5 Easton Syvertson        Paynesville        MN  21 M   19:45  6:35 
    6 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  17 M   19:48  6:36 
    7 Noah Billings           Rochester          MN  14 M   20:20  6:47 
    8 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23 M   20:26  6:49 
    9 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  50 M   20:33  6:51 
   10 Breck Erickson          Willmar            MN  22 M   20:46  6:56 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  414 Andrew Manning          Fargo              ND  32    1  4:10  0:57  0:45    5   33:39 25.0  0:55    1   17:11  5:44   56:38 
    2  370 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23    3  4:13  0:58  0:52    4   33:31 25.1  0:48    7   20:26  6:49   59:48 
    3  419 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  50   10  4:36  1:03  0:52    3   33:20 25.2  0:51    8   20:33  6:51 1:00:11 
    4  430 Mick Quinn              Willmar            MN  46   21  5:22  1:13  1:18    2   33:04 25.4  1:07    3   19:37  6:33 1:00:25 
    5  365 Noah Billings           Rochester          MN  14    4  4:23  1:00  1:06    8   35:19 23.8  0:40    6   20:20  6:47 1:01:47 
    6  373 Scott Croner            Craig              MO  55   17  5:07  1:10  1:01    7   34:58 24.0  0:57   10   21:23  7:08 1:03:24 
    7  463 Benjamin Hokanson       Zimmerman          MN  41   19  5:12  1:11  2:04    1   31:58 26.3  1:18   17   22:56  7:39 1:03:26 
    8  443 Easton Syvertson        Paynesville        MN  21    2  4:12  0:58  1:30   14   37:17 22.5  0:54    4   19:45  6:35 1:03:36 
    9  433 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  17    6  4:29  1:02  0:52   16   38:25 21.9  0:42    5   19:48  6:36 1:04:15 
   10  381 Breck Erickson          Willmar            MN  22    7  4:31  1:02  1:05   19   38:32 21.8  0:37    9   20:46  6:56 1:05:29 
   11  440 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  31   16  5:04  1:09  1:26   11   36:14 23.2  0:54   13   22:27  7:29 1:06:02 
   12  425 Brian Ogren             Rochester          MN  45   15  5:03  1:09  1:44    9   35:29 23.7  0:57   18   23:03  7:41 1:06:14 
   13  432 Joshua Reineke          Brookings          SD  41   24  5:25  1:14  0:53   18   38:31 21.8  1:05   11   21:30  7:10 1:07:22 
   14  467 Steven Regan            Redwood Falls      MN  30   25  5:26  1:14  1:49   24   40:08 20.9  1:20    2   19:02  6:21 1:07:43 
   15  378 Darin Eisinger          Comstock           MN  46    9  4:35  1:03  1:52    6   33:40 25.0  3:06   27   24:36  8:12 1:07:48 
   16  391 Jack Hennen             Cambridge          MN  20    5  4:25  1:01  0:54   21   39:02 21.5  0:50   21   23:42  7:54 1:08:51 
   17  464 Frank Koch              Litchfield         MN  32   18  5:12  1:11  1:47   17   38:28 21.8  1:26   14   22:43  7:35 1:09:33 
   18  371 Danny Cox               Litchfield         MN  28   27  5:38  1:17  1:20   20   38:51 21.6  1:02   16   22:49  7:37 1:09:38 
   19  418 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  41   40  6:22  1:27  1:30   10   36:00 23.3  1:01   30   25:35  8:32 1:10:26 
   20  439 Erik Sorenson           Hopkins            MN  38   13  4:50  1:06  1:38   23   40:01 21.0  1:19   15   22:46  7:36 1:10:33 
   21  375 Scott Dezurik           Avon               MN  52   33  5:59  1:22  1:32   15   38:14 22.0  1:22   25   24:12  8:04 1:11:17 
   22  442 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  41   26  5:32  1:16  1:38   25   40:11 20.9  0:44   20   23:24  7:48 1:11:26 
   23  362 Robert Baker            Beaver Creek       MN  33   37  6:18  1:26  1:27   22   39:03 21.5  1:09   23   24:04  8:02 1:11:59 
   24  422 Jim Nack                Madison Lake       MN  60   20  5:15  1:12  1:41   13   37:12 22.6  1:01   34   26:52  8:58 1:11:59 
   25  374 Tim Dauwalter           Cologne            MN  36   44  6:39  1:31  1:27   12   36:16 23.2  1:47   33   26:06  8:42 1:12:14 
   26  402 Christopher Kraemer     Grove City         MN  20   36  6:11  1:25  2:19   26   40:41 20.6  0:44   19   23:05  7:42 1:12:58 
   27  390 Elijah Heinen           Spicer             MN  14   28  5:39  1:18  1:34   34   43:26 19.3  0:54   12   21:30  7:10 1:13:02 
   28  421 Jake Mueller            Richmond           MN  39   11  4:41  1:04  1:55   30   42:36 19.7  0:58   29   25:34  8:32 1:15:42 
   29  455 Matthew Wuollet         Annandale          MN  31   32  5:58  1:22  1:25   33   43:17 19.4  0:58   28   25:07  8:23 1:16:44 
   30  448 Tristan Weisz           Minneapolis        MN  23   12  4:46  1:05  1:56   43   47:10 17.8  0:45   22   24:02  8:01 1:18:37 
   31  358 Scott Abrams            Willmar            MN  47   22  5:23  1:14  1:52   27   41:05 20.4  1:12   39   29:23  9:48 1:18:52 
   32  385 Rick Fredin             Paynesville        MN  49   47  7:58  1:49  2:19   28   41:51 20.1  0:48   32   26:01  8:41 1:18:54 
   33  392 Alex Herzog             New Ulm            MN  33   38  6:19  1:26  2:18   37   44:06 19.0  1:01   31   25:43  8:35 1:19:25 
   34  405 Ryan Lange              Willmar            MN  43   34  6:03  1:23  1:53   35   43:46 19.2  0:53   35   26:58  9:00 1:19:30 
   35  403 Doobie Kurus            Hopkins            MN  47   14  4:55  1:07  1:44   41   45:43 18.4  1:19   36   27:06  9:02 1:20:45 
   36  428 William Pattison        Willmar            MN  38   41  6:23  1:27  2:57   29   42:16 19.9  2:08   37   27:21  9:07 1:21:03 
   37  404 Cory Lahr               Saint Cloud        MN  46   52 10:35  2:25  2:22   31   43:02 19.5  1:08   24   24:07  8:03 1:21:11 
   38  377 Phil Egelston           Richfield          MN  28   30  5:43  1:18  2:36   40   45:41 18.4  0:44   40   29:52  9:58 1:24:34 
   39  383 Luke Esboldt            Duluth             MN  35   29  5:40  1:18  2:20   32   43:11 19.5  1:38   44   31:57 10:39 1:24:44 
   40  409 David Loberg            Long Lake          MN  42   43  6:35  1:30  2:47   36   43:52 19.1  1:36   42   31:33 10:31 1:26:22 
   41  356 Jake Abrams             Willmar            MN  18   23  5:24  1:14  1:47   47   49:40 16.9  0:48   38   28:57  9:39 1:26:35 
   42  437 Ayden Schueler          Willmar            MN  17    8  4:33  1:02  1:59   49   50:54 16.5  0:39   41   31:13 10:25 1:29:15 
   43  462 Joe Heinz               Moorhead           MN  24   46  7:18  1:40  2:51   51   53:54 15.6  1:02   26   24:14  8:05 1:29:17 
   44  372 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  59   42  6:31  1:29  3:10   38   44:36 18.8  2:06   47   33:32 11:11 1:29:53 
   45  435 Gary Rosenthal          Burnsville         MN  60   35  6:06  1:24  3:26   42   47:07 17.8  1:40   43   31:42 10:34 1:30:00 
   46  360 John Anderson           Long Lake          MN  42   31  5:45  1:19  1:55   50   51:23 16.3  1:20   46   33:18 11:06 1:33:40 
   47  453 Anthony Wolf            Ulen               MN  33   45  7:09  1:38  4:17   44   48:46 17.2  1:45   48   34:12 11:24 1:36:08 
   48  368 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57   50  8:57  2:02  2:32   39   44:47 18.8  5:39   50   39:52 13:18 1:41:45 
   49  406 Mike Lee                Colfax             WI  48   48  8:54  2:02  3:56   48   50:27 16.7  1:58   49   37:21 12:27 1:42:34 
   50  417 Tom Mascarenas          Brooklyn Park      MN  53   39  6:20  1:27  5:01   45   49:01 17.1  3:02   51   46:32 15:31 1:49:55 
   51  376 Steve Edmonson          Buffalo            MN  60   51  9:39  2:12  3:48   46   49:35 16.9  4:07   52   49:00 16:20 1:56:07 
   52  449 Chris Westendorp        Saint Michael      MN  49   49  8:55  2:02  2:08   52 1:13:18 11.5  2:40   45   33:05 11:02 2:00:05 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  387 Gracyn Gruber           Brandon            SD  14    2  4:17  0:59  0:35    2   38:43 21.7  0:37    2   21:41  7:14 1:05:50 
    2  427 Karah Osterberg         North Aurora       IL  32    5  4:49  1:06  1:11    1   36:47 22.8  1:06    9   23:41  7:54 1:07:32 
    3  412 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17    3  4:42  1:04  1:02    5   39:20 21.4  0:53    4   22:18  7:26 1:08:12 
    4  398 Macy Iyer               Edina              MN  16   10  5:01  1:09  0:40   16   43:46 19.2  0:53    1   19:34  6:32 1:09:52 
    5  364 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17   15  5:27  1:15  1:18    3   38:50 21.6  0:47   10   23:42  7:54 1:10:01 
    6  420 Natalie Moose           Brandon            SD  17    7  4:56  1:08  1:11    7   40:15 20.9  1:09    7   22:41  7:34 1:10:11 
    7  445 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  54   11  5:09  1:11  1:01    4   38:58 21.6  1:11   11   24:42  8:14 1:10:59 
    8  407 Sara Leibham            Minneapolis        MN  24   22  6:05  1:23  1:48    8   40:19 20.8  1:05    6   22:32  7:31 1:11:49 
    9  363 Macy Bell               Maple Grove        MN  15   16  5:27  1:15  1:25   13   43:03 19.5  0:35    8   23:07  7:43 1:13:35 
   10  410 Roxanne Lorenz          Benson             MN  40   28  6:34  1:30  1:21   14   43:21 19.4  0:54    3   21:41  7:14 1:13:50 
   11  431 Jaixai Reineke          Brookings          SD  15    6  4:53  1:07  0:55   22   46:03 18.2  0:50    5   22:18  7:26 1:14:57 
   12  408 Tricia Lilleberg        Spicer             MN  38    4  4:47  1:06  1:13    9   42:28 19.8  1:13   15   26:29  8:50 1:16:08 
   13  396 Sarah Hunter            Hopkins            MN  46   13  5:24  1:14  1:50    6   39:59 21.0  1:07   27   28:28  9:30 1:16:46 
   14  388 Aly Hargrave            Stillwater         MN  33   12  5:21  1:13  1:14   11   42:46 19.6  1:00   17   26:44  8:55 1:17:03 
   15  436 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  48   21  6:01  1:22  2:02   10   42:36 19.7  1:53   18   26:44  8:55 1:19:14 
   16  415 Lisa J Martin           Bemidji            MN  51   27  6:34  1:30  2:01   18   44:58 18.7  0:39   13   25:11  8:24 1:19:21 
   17  369 Kelsey Christensen      Willmar            MN  27   17  5:29  1:15  1:34   19   45:39 18.4  0:40   14   26:19  8:47 1:19:40 
   18  382 Lori Erickson           Rolling Meadows    IL  59   23  6:08  1:24  2:02   12   42:59 19.5  1:53   24   27:26  9:09 1:20:27 
   19  389 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  34   31  6:55  1:35  1:48   23   46:09 18.2  0:45   12   25:05  8:22 1:20:41 
   20  441 Laura Stoneburner       Otsego             MN  35   29  6:51  1:34  1:21   17   44:50 18.7  0:49   23   27:25  9:09 1:21:13 
   21  384 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  41   18  5:31  1:16  1:40   21   46:03 18.2  1:39   16   26:32  8:51 1:21:22 
   22  470 Amy Morrell             Spicer             MN  51   20  5:55  1:21  1:44   26   47:20 17.7  1:09   22   27:07  9:03 1:23:14 
   23  426 Julia Ogren             Rochester          MN  13   14  5:24  1:14  1:19   24   46:40 18.0  0:38   29   29:54  9:58 1:23:53 
   24  424 Anna Ogren              Rochester          MN  17    1  4:11  0:58  1:36   34   50:45 16.6  0:47   25   28:11  9:24 1:25:29 
   25  394 Anne Hoeschen           Freeport           MN  46   41  7:50  1:47  1:35   15   43:40 19.2  1:06   32   31:45 10:35 1:25:54 
   26  379 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  42   40  7:50  1:47  1:45   30   48:57 17.2  0:49   26   28:12  9:24 1:27:31 
   27  380 Amy Erickson            Willmar            MN  28   19  5:31  1:16  1:46   25   47:19 17.8  0:50   41   34:12 11:24 1:29:36 
   28  401 Brandi Kampsen          Paynesville        MN  28   32  6:55  1:35  2:15   36   52:32 16.0  1:31   21   26:52  8:58 1:30:03 
   29  471 Elizebeth Fischer       Blomkest           MN  33   26  6:34  1:30  1:49   35   51:11 16.4  0:50   30   30:20 10:07 1:30:43 
   30  399 Carla James             Stillwater         MN  50   35  7:02  1:36  3:07   20   45:42 18.4  2:14   40   33:06 11:02 1:31:09 
   31  446 Danielle Weiss          Sleepy Eye         MN  29   25  6:30  1:29  1:46   31   49:36 16.9  0:42   38   32:43 10:55 1:31:15 
   32  447 Emily Weiss             Sleepy Eye         MN  17   24  6:24  1:28  1:59   32   49:38 16.9  0:39   37   32:43 10:55 1:31:22 
   33  438 Karen Sorenson          Hopkins            MN  39   39  7:44  1:46  2:19   29   48:33 17.3  1:05   33   31:46 10:36 1:31:25 
   34  416 Marina Mascarenas       Brooklyn Park      MN  17    9  5:00  1:09  3:44   33   50:40 16.6  1:56   31   31:11 10:24 1:32:30 
   35  386 Sadie Frericks          Melrose            MN  39   43  8:08  1:51  1:03   27   48:03 17.5  1:09   43   35:05 11:42 1:33:27 
   36  465 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  36   36  7:33  1:43  3:42   28   48:12 17.4  1:32   42   34:53 11:38 1:35:50 
   37  461 Ashley Hoehne           Montevideo         MN  24   47 10:10  2:19  2:35   41   57:59 14.5  0:55   28   29:20  9:47 1:40:58 
   38  400 Karen Janssen           Richmond           MN  30   34  7:01  1:36  1:54   37   52:50 15.9  1:38   45   38:07 12:43 1:41:28 
   39  361 Lindsay Anderson        Victoria           MN  37   38  7:39  1:45  3:14   43 1:02:43 13.4  1:22   19   26:44  8:55 1:41:40 
   40  413 Monica MacDonald        Victoria           MN  34   42  7:53  1:48  3:16   44 1:02:43 13.4  1:20   20   26:45  8:55 1:41:55 
   41  434 Allie Rohwer            Brooklyn Park      MN  20   37  7:37  1:44  3:17   38   53:15 15.8  0:54   44   37:41 12:34 1:42:42 
   42  366 Lily Birkeland          Plymouth           MN  21   44  8:20  1:54  3:46   40   57:28 14.6  1:29   35   32:31 10:51 1:43:33 
   43  429 Abby Primus             Freeport           MN  27   33  6:57  1:35  2:20   39   55:41 15.1  1:03   46   39:16 13:06 1:45:15 
   44  397 Courtney Imdieke        Avon               MN  28   45  8:31  1:56  3:33   42 1:02:38 13.4  0:58   36   32:38 10:53 1:48:15 
   45  367 Kayla Brown             Montevideo         MN  37   49 11:05  2:32  4:39   45 1:02:51 13.4  1:36   34   32:06 10:42 1:52:14 
   46  395 Alycia Holwerda         Rochester          MN  23    8  5:00  1:08  2:25   49 1:21:04 10.4  0:55   39   33:03 11:01 2:02:25 
   47  411 Victoria Lucht          Willmar            MN  30   48 10:41  2:26  3:07   47 1:06:40 12.6  1:12   47   41:14 13:45 2:02:52 
   48  357 Maggie Abrams           Willmar            MN  17   30  6:52  1:34  3:00   48 1:09:53 12.0  1:09   48   44:29 14:50 2:05:21 
   49  454 Samantha Wolf           Ulen               MN  34   46  9:05  2:04  4:02   46 1:06:10 12.7  1:34   49   51:53 17:18 2:12:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  365 Noah Billings           Rochester          MN  14    1  4:23  1:00  1:06    1   35:19 23.8  0:40    1   20:20  6:47 1:01:47 
    2  390 Elijah Heinen           Spicer             MN  14    2  5:39  1:18  1:34    2   43:26 19.3  0:54    2   21:30  7:10 1:13:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  387 Gracyn Gruber           Brandon            SD  14    1  4:17  0:59  0:35    1   38:43 21.7  0:37    1   21:41  7:14 1:05:50 
    2  363 Macy Bell               Maple Grove        MN  15    4  5:27  1:15  1:25    2   43:03 19.5  0:35    3   23:07  7:43 1:13:35 
    3  431 Jaixai Reineke          Brookings          SD  15    2  4:53  1:07  0:55    3   46:03 18.2  0:50    2   22:18  7:26 1:14:57 
    4  426 Julia Ogren             Rochester          MN  13    3  5:24  1:14  1:19    4   46:40 18.0  0:38    4   29:54  9:58 1:23:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  433 Carson Roehl            Saint Bonifacius   MN  17    1  4:29  1:02  0:52    1   38:25 21.9  0:42    1   19:48  6:36 1:04:15 
    2  356 Jake Abrams             Willmar            MN  18    3  5:24  1:14  1:47    2   49:40 16.9  0:48    2   28:57  9:39 1:26:35 
    3  437 Ayden Schueler          Willmar            MN  17    2  4:33  1:02  1:59    3   50:54 16.5  0:39    3   31:13 10:25 1:29:15 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  412 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  17    2  4:42  1:04  1:02    2   39:20 21.4  0:53    2   22:18  7:26 1:08:12 
    2  398 Macy Iyer               Edina              MN  16    5  5:01  1:09  0:40    4   43:46 19.2  0:53    1   19:34  6:32 1:09:52 
    3  364 Morgan Bell             Maple Grove        MN  17    6  5:27  1:15  1:18    1   38:50 21.6  0:47    4   23:42  7:54 1:10:01 
    4  420 Natalie Moose           Brandon            SD  17    3  4:56  1:08  1:11    3   40:15 20.9  1:09    3   22:41  7:34 1:10:11 
    5  424 Anna Ogren              Rochester          MN  17    1  4:11  0:58  1:36    7   50:45 16.6  0:47    5   28:11  9:24 1:25:29 
    6  447 Emily Weiss             Sleepy Eye         MN  17    7  6:24  1:28  1:59    5   49:38 16.9  0:39    7   32:43 10:55 1:31:22 
    7  416 Marina Mascarenas       Brooklyn Park      MN  17    4  5:00  1:09  3:44    6   50:40 16.6  1:56    6   31:11 10:24 1:32:30 
    8  357 Maggie Abrams           Willmar            MN  17    8  6:52  1:34  3:00    8 1:09:53 12.0  1:09    8   44:29 14:50 2:05:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  370 Mitchell Clayton        Rochester          MN  23    2  4:13  0:58  0:52    1   33:31 25.1  0:48    2   20:26  6:49   59:48 
    2  443 Easton Syvertson        Paynesville        MN  21    1  4:12  0:58  1:30    2   37:17 22.5  0:54    1   19:45  6:35 1:03:36 
    3  381 Breck Erickson          Willmar            MN  22    4  4:31  1:02  1:05    3   38:32 21.8  0:37    3   20:46  6:56 1:05:29 
    4  391 Jack Hennen             Cambridge          MN  20    3  4:25  1:01  0:54    4   39:02 21.5  0:50    5   23:42  7:54 1:08:51 
    5  402 Christopher Kraemer     Grove City         MN  20    6  6:11  1:25  2:19    5   40:41 20.6  0:44    4   23:05  7:42 1:12:58 
    6  448 Tristan Weisz           Minneapolis        MN  23    5  4:46  1:05  1:56    6   47:10 17.8  0:45    6   24:02  8:01 1:18:37 
    7  462 Joe Heinz               Moorhead           MN  24    7  7:18  1:40  2:51    7   53:54 15.6  1:02    7   24:14  8:05 1:29:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  407 Sara Leibham            Minneapolis        MN  24    2  6:05  1:23  1:48    1   40:19 20.8  1:05    1   22:32  7:31 1:11:49 
    2  461 Ashley Hoehne           Montevideo         MN  24    5 10:10  2:19  2:35    4   57:59 14.5  0:55    2   29:20  9:47 1:40:58 
    3  434 Allie Rohwer            Brooklyn Park      MN  20    3  7:37  1:44  3:17    2   53:15 15.8  0:54    5   37:41 12:34 1:42:42 
    4  366 Lily Birkeland          Plymouth           MN  21    4  8:20  1:54  3:46    3   57:28 14.6  1:29    3   32:31 10:51 1:43:33 
    5  395 Alycia Holwerda         Rochester          MN  23    1  5:00  1:08  2:25    5 1:21:04 10.4  0:55    4   33:03 11:01 2:02:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  371 Danny Cox               Litchfield         MN  28    1  5:38  1:17  1:20    1   38:51 21.6  1:02    1   22:49  7:37 1:09:38 
    2  377 Phil Egelston           Richfield          MN  28    2  5:43  1:18  2:36    2   45:41 18.4  0:44    2   29:52  9:58 1:24:34 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  369 Kelsey Christensen      Willmar            MN  27    1  5:29  1:15  1:34    1   45:39 18.4  0:40    1   26:19  8:47 1:19:40 
    2  380 Amy Erickson            Willmar            MN  28    2  5:31  1:16  1:46    2   47:19 17.8  0:50    5   34:12 11:24 1:29:36 
    3  401 Brandi Kampsen          Paynesville        MN  28    4  6:55  1:35  2:15    4   52:32 16.0  1:31    2   26:52  8:58 1:30:03 
    4  446 Danielle Weiss          Sleepy Eye         MN  29    3  6:30  1:29  1:46    3   49:36 16.9  0:42    4   32:43 10:55 1:31:15 
    5  429 Abby Primus             Freeport           MN  27    5  6:57  1:35  2:20    5   55:41 15.1  1:03    6   39:16 13:06 1:45:15 
    6  397 Courtney Imdieke        Avon               MN  28    6  8:31  1:56  3:33    6 1:02:38 13.4  0:58    3   32:38 10:53 1:48:15 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  414 Andrew Manning          Fargo              ND  32    1  4:10  0:57  0:45    1   33:39 25.0  0:55    1   17:11  5:44   56:38 
    2  440 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  31    2  5:04  1:09  1:26    2   36:14 23.2  0:54    3   22:27  7:29 1:06:02 
    3  467 Steven Regan            Redwood Falls      MN  30    4  5:26  1:14  1:49    5   40:08 20.9  1:20    2   19:02  6:21 1:07:43 
    4  464 Frank Koch              Litchfield         MN  32    3  5:12  1:11  1:47    3   38:28 21.8  1:26    4   22:43  7:35 1:09:33 
    5  362 Robert Baker            Beaver Creek       MN  33    6  6:18  1:26  1:27    4   39:03 21.5  1:09    5   24:04  8:02 1:11:59 
    6  455 Matthew Wuollet         Annandale          MN  31    5  5:58  1:22  1:25    6   43:17 19.4  0:58    6   25:07  8:23 1:16:44 
    7  392 Alex Herzog             New Ulm            MN  33    7  6:19  1:26  2:18    7   44:06 19.0  1:01    7   25:43  8:35 1:19:25 
    8  453 Anthony Wolf            Ulen               MN  33    8  7:09  1:38  4:17    8   48:46 17.2  1:45    8   34:12 11:24 1:36:08 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  427 Karah Osterberg         North Aurora       IL  32    1  4:49  1:06  1:11    1   36:47 22.8  1:06    1   23:41  7:54 1:07:32 
    2  388 Aly Hargrave            Stillwater         MN  33    2  5:21  1:13  1:14    2   42:46 19.6  1:00    3   26:44  8:55 1:17:03 
    3  389 Kelley Heimerman        Paynesville        MN  34    4  6:55  1:35  1:48    3   46:09 18.2  0:45    2   25:05  8:22 1:20:41 
    4  471 Elizebeth Fischer       Blomkest           MN  33    3  6:34  1:30  1:49    4   51:11 16.4  0:50    5   30:20 10:07 1:30:43 
    5  400 Karen Janssen           Richmond           MN  30    5  7:01  1:36  1:54    5   52:50 15.9  1:38    6   38:07 12:43 1:41:28 
    6  413 Monica MacDonald        Victoria           MN  34    6  7:53  1:48  3:16    6 1:02:43 13.4  1:20    4   26:45  8:55 1:41:55 
    7  411 Victoria Lucht          Willmar            MN  30    8 10:41  2:26  3:07    8 1:06:40 12.6  1:12    7   41:14 13:45 2:02:52 
    8  454 Samantha Wolf           Ulen               MN  34    7  9:05  2:04  4:02    7 1:06:10 12.7  1:34    8   51:53 17:18 2:12:42 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  439 Erik Sorenson           Hopkins            MN  38    2  4:50  1:06  1:38    2   40:01 21.0  1:19    1   22:46  7:36 1:10:33 
    2  374 Tim Dauwalter           Cologne            MN  36    5  6:39  1:31  1:27    1   36:16 23.2  1:47    3   26:06  8:42 1:12:14 
    3  421 Jake Mueller            Richmond           MN  39    1  4:41  1:04  1:55    4   42:36 19.7  0:58    2   25:34  8:32 1:15:42 
    4  428 William Pattison        Willmar            MN  38    4  6:23  1:27  2:57    3   42:16 19.9  2:08    4   27:21  9:07 1:21:03 
    5  383 Luke Esboldt            Duluth             MN  35    3  5:40  1:18  2:20    5   43:11 19.5  1:38    5   31:57 10:39 1:24:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  408 Tricia Lilleberg        Spicer             MN  38    1  4:47  1:06  1:13    1   42:28 19.8  1:13    1   26:29  8:50 1:16:08 
    2  441 Laura Stoneburner       Otsego             MN  35    2  6:51  1:34  1:21    2   44:50 18.7  0:49    3   27:25  9:09 1:21:13 
    3  438 Karen Sorenson          Hopkins            MN  39    5  7:44  1:46  2:19    5   48:33 17.3  1:05    4   31:46 10:36 1:31:25 
    4  386 Sadie Frericks          Melrose            MN  39    6  8:08  1:51  1:03    3   48:03 17.5  1:09    7   35:05 11:42 1:33:27 
    5  465 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  36    3  7:33  1:43  3:42    4   48:12 17.4  1:32    6   34:53 11:38 1:35:50 
    6  361 Lindsay Anderson        Victoria           MN  37    4  7:39  1:45  3:14    6 1:02:43 13.4  1:22    2   26:44  8:55 1:41:40 
    7  367 Kayla Brown             Montevideo         MN  37    7 11:05  2:32  4:39    7 1:02:51 13.4  1:36    5   32:06 10:42 1:52:14 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  463 Benjamin Hokanson       Zimmerman          MN  41    1  5:12  1:11  2:04    1   31:58 26.3  1:18    2   22:56  7:39 1:03:26 
    2  432 Joshua Reineke          Brookings          SD  41    2  5:25  1:14  0:53    3   38:31 21.8  1:05    1   21:30  7:10 1:07:22 
    3  418 Jason Migala            Sauk Rapids        MN  41    6  6:22  1:27  1:30    2   36:00 23.3  1:01    4   25:35  8:32 1:10:26 
    4  442 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  41    3  5:32  1:16  1:38    4   40:11 20.9  0:44    3   23:24  7:48 1:11:26 
    5  405 Ryan Lange              Willmar            MN  43    5  6:03  1:23  1:53    5   43:46 19.2  0:53    5   26:58  9:00 1:19:30 
    6  409 David Loberg            Long Lake          MN  42    7  6:35  1:30  2:47    6   43:52 19.1  1:36    6   31:33 10:31 1:26:22 
    7  360 John Anderson           Long Lake          MN  42    4  5:45  1:19  1:55    7   51:23 16.3  1:20    7   33:18 11:06 1:33:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  410 Roxanne Lorenz          Benson             MN  40    2  6:34  1:30  1:21    1   43:21 19.4  0:54    1   21:41  7:14 1:13:50 
    2  384 Julie Ewasiuk           Chanhassen         MN  41    1  5:31  1:16  1:40    2   46:03 18.2  1:39    2   26:32  8:51 1:21:22 
    3  379 Summer Erdmann          Grey Eagle         MN  42    3  7:50  1:47  1:45    3   48:57 17.2  0:49    3   28:12  9:24 1:27:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  430 Mick Quinn              Willmar            MN  46    4  5:22  1:13  1:18    1   33:04 25.4  1:07    1   19:37  6:33 1:00:25 
    2  425 Brian Ogren             Rochester          MN  45    3  5:03  1:09  1:44    3   35:29 23.7  0:57    2   23:03  7:41 1:06:14 
    3  378 Darin Eisinger          Comstock           MN  46    1  4:35  1:03  1:52    2   33:40 25.0  3:06    4   24:36  8:12 1:07:48 
    4  358 Scott Abrams            Willmar            MN  47    5  5:23  1:14  1:52    4   41:05 20.4  1:12    7   29:23  9:48 1:18:52 
    5  385 Rick Fredin             Paynesville        MN  49    6  7:58  1:49  2:19    5   41:51 20.1  0:48    5   26:01  8:41 1:18:54 
    6  403 Doobie Kurus            Hopkins            MN  47    2  4:55  1:07  1:44    7   45:43 18.4  1:19    6   27:06  9:02 1:20:45 
    7  404 Cory Lahr               Saint Cloud        MN  46    9 10:35  2:25  2:22    6   43:02 19.5  1:08    3   24:07  8:03 1:21:11 
    8  406 Mike Lee                Colfax             WI  48    7  8:54  2:02  3:56    8   50:27 16.7  1:58    9   37:21 12:27 1:42:34 
    9  449 Chris Westendorp        Saint Michael      MN  49    8  8:55  2:02  2:08    9 1:13:18 11.5  2:40    8   33:05 11:02 2:00:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  396 Sarah Hunter            Hopkins            MN  46    1  5:24  1:14  1:50    1   39:59 21.0  1:07    2   28:28  9:30 1:16:46 
    2  436 Lynn Rothmeier          Albert Lea         MN  48    2  6:01  1:22  2:02    2   42:36 19.7  1:53    1   26:44  8:55 1:19:14 
    3  394 Anne Hoeschen           Freeport           MN  46    3  7:50  1:47  1:35    3   43:40 19.2  1:06    3   31:45 10:35 1:25:54 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  419 Kevin Mitchell          Sioux Falls        SD  50    1  4:36  1:03  0:52    1   33:20 25.2  0:51    1   20:33  6:51 1:00:11 
    2  375 Scott Dezurik           Avon               MN  52    2  5:59  1:22  1:32    2   38:14 22.0  1:22    2   24:12  8:04 1:11:17 
    3  417 Tom Mascarenas          Brooklyn Park      MN  53    3  6:20  1:27  5:01    3   49:01 17.1  3:02    3   46:32 15:31 1:49:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  445 Teresa Van Hyfte        Hartford           SD  54    1  5:09  1:11  1:01    1   38:58 21.6  1:11    1   24:42  8:14 1:10:59 
    2  415 Lisa J Martin           Bemidji            MN  51    3  6:34  1:30  2:01    2   44:58 18.7  0:39    2   25:11  8:24 1:19:21 
    3  470 Amy Morrell             Spicer             MN  51    2  5:55  1:21  1:44    4   47:20 17.7  1:09    3   27:07  9:03 1:23:14 
    4  399 Carla James             Stillwater         MN  50    4  7:02  1:36  3:07    3   45:42 18.4  2:14    4   33:06 11:02 1:31:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  373 Scott Croner            Craig              MO  55    1  5:07  1:10  1:01    1   34:58 24.0  0:57    1   21:23  7:08 1:03:24 
    2  372 Darrell Coyle           Prior Lake         MN  59    2  6:31  1:29  3:10    2   44:36 18.8  2:06    2   33:32 11:11 1:29:53 
    3  368 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57    3  8:57  2:02  2:32    3   44:47 18.8  5:39    3   39:52 13:18 1:41:45 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  382 Lori Erickson           Rolling Meadows    IL  59    1  6:08  1:24  2:02    1   42:59 19.5  1:53    1   27:26  9:09 1:20:27 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  422 Jim Nack                Madison Lake       MN  60    1  5:15  1:12  1:41    1   37:12 22.6  1:01    1   26:52  8:58 1:11:59 
    2  435 Gary Rosenthal          Burnsville         MN  60    2  6:06  1:24  3:26    2   47:07 17.8  1:40    2   31:42 10:34 1:30:00 
    3  376 Steve Edmonson          Buffalo            MN  60    3  9:39  2:12  3:48    3   49:35 16.9  4:07    3   49:00 16:20 1:56:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69 (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP (Top 2 awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        123
Total Number of Team Finishers:           12
Total Number of Individual Finishers:    101
Number of Male   Finishers:               52
Number of Female Finishers:               49
Did not Finish Race or Did Not Start:     10